Gündem

Yunanistan’da Meydana Gelen Yangınlarda 20 Kişi Hayatını Kaybetti

Yunanistan’da Meydana Gelen Yangınlarda 20 Kişi Hayatını Kaybetti

Yunanistan’da meydana gelen yangınlar 20 can kaybına neden oldu. Atina yakınlarındaki dağ etekleri ve Türkiye sınırına yakın Evros bölgesinde yangınlar hala kontrol altına alınamadı.

Ölenlerin 18’i, son zamanlarda sınırı geçerek Alexandroupolis şehri kuzeyindeki ormanlarda saklanan mülteci ve göçmenler olarak tespit edildi.

Yunanistan Hükümeti, Türkiye sınırına yakın Dadia ormanındaki ölümlerden dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Yangınlar beş gündür devam ediyor ve şehre yakın bölgeler ile sahil boyunca batıya doğru yayılıyor. Ayrıca Atina’nın kuzeybatısında, Parnitha Dağı yamaçlarından yayılan bir yangını kontrol altına alma çalışmaları sürdürülüyor. Ancak rüzgarlar ve 40°C’ye kadar yükselen sıcaklıklar, yangınla mücadeleyi zorlaştırıyor.

18 ceset, Salı günü itfaiye ekipleri tarafından Alexandroupolis’in kuzeyindeki Avantas köyünün dışındaki bir barakanın yakınında bulundu.

Yunanistan Hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis, “Maalesef Dadia ormanındaki bu trajik durumun ardında saklananların hayatına mal olduğunu görüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. Ayrıca, bölgede alarm verildiğini ve tahliye mesajlarının mobil 112 acil hizmeti üzerinden iletilmiş olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu