Gündem

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar, Amasya Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar, Amasya Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Amasya Üniversitesi’ni ziyarette bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yeni Rektör Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’den üniversitenin gerçekleştirdiği çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgi aldı.

“Amasya Üniversitesi’ne Her Tür Desteği Vermeye Devam Edeceğiz”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

“Yeni göreviniz hayırlı uğurlu olsun, bizler sadece vesile olduk. Yaptığımız bu atama ile inşallah güzel ve başarılı hizmetler yapılır. Bildiğiniz gibi Amasya Orta Karadeniz’in en önemli vilayetlerinden birisidir. Bu bölge hakikaten kendine has kimliğini korumuş ve idari bakımdan da asırlarca aynı çerçevede tutulmuş bir kent. Gerek coğrafi bakımdan, gerekse yaşayan halkların kültürü bakımından Samsun, Çorum, Tokat ve Sivas ile birlikte değerlendirilmesi gereken illerden bir tanesidir. Üniversite açısından bakıldığında da Amasya Üniversitesi yeni bir üniversite. 17. senesini dolduruyor. Buna rağmen ismi, yani “Amasya” tabir-i caizse hakikaten iyi bir marka. Ama Amasya Üniversitesi insanlarda hep eskiden beri var olagelen üniversiteymiş gibi bir intiba uyandırıyor. Bu hem üniversite hem de Amasya için çok olumlu bir durumdur. Bence şehrin iyi de bir nüfusu var. Nüfusun fazla olması üniversiteye, kuruluşunda bazı avantajlar veriyor. Amasya Üniversitesi talihli doğan üniversitelerimizden bir tanesidir. Amasya Üniversitesi’nin akademik ve idari bütün çalışanlarına teşekkür ediyorum. YÖK olarak tüm üniversitelerimiz gibi Amasya Üniversitesi’ne de her tür desteği vermeye devam edeceğiz.”

“Sorunların Çözümüne Destek Olacak Akademiyi İnşâ Etmek İçin Hayırlı İşler Yaptık”

Ülkenin geleceğine yatırım yapmaya çalışan bir üniversite olduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ve sizlerin destekleri ile Amasya Üniversite’ne rektör olarak atandım. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar hocamızla Marmara Üniversitesi’nde birlikte çalıştık. Başkanımızın varlığı bize hem moral hem güç veriyor. Kendisi zaman zaman bize yol gösteren bir üstat ve hoca; zaman zaman da bütün samimiyeti ile her türlü derdimizi dinleyen, çözüm üreten bir büyüğümüz oldu. Marmara Üniversitesi’nde kendisinden feyiz aldığımız hocamız, önce rektörümüz, ardından da YÖK Başkanımız oldu. Kendileriyle, devletimizin hedefi olan “TÜRKİYE YÜZYILI”nın değerini anlayan, bu hedefin özelde ülkemiz, genelde de Türk ve İslam dünyası için ne anlama geldiğinin şuurunda, ülkemizin sorunlarını bilen ve bu sorunların çözümüne destek olacak bir akademiyi inşâ etmek için çok hayırlı işler yaptık. Eskiden olduğu gibi şimdi de Cenâb-ı Allah’a makbul işler yapmaya gayret ederken, halkımıza da menfur olmayacağız. Ben Amasya Üniversitesi rektörü olarak, YÖK Başkanım Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’dan tecrübe ettiğim gibi bir yönetici olacağıma, sadece makamında oturan, şehirle ve halkla irtibatı kesilmiş bir rektör olmamaya gayret edeceğim. Bu vesile ile geçen hafta ataması yapılan 20 üniversitemizin içinde, YÖK Başkanımız tarafından ziyaret edilen ilk üniversite olma mutluluğunu bize yaşattığı için Sayın Başkanımıza teşekkür ederken, şehrimize hoş geldiniz diyorum.”

Karşılama esnasında rektör yardımcısı, fakülte dekanları ve idari kadro yöneticileri de hazır bulundu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Amasya Üniversitesi Şeref Defteri’ni de imzaladı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu