Ekonomi

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini 22,3’ten Yüzde 58’e Yükseldi

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini 22,3’ten 58’e Yükseldi

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini 22,3’ten Yüzde 58’e Yükseldi;

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Enflasyon Raporu 2023-III’ün tanıtımı amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini  22,3’ten yüzde 58’e yükseltildiğini açıkladı.

Başan Erkan, açıklamasında enflasyonun yükseleceğini ancak 2024’ün ikinci yarısında düşeceğini söyledi. Erkan, “Faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık, almaya devam edeceğiz. enflasyon ana eğilimindeki iyileşmeyi 2024’ün ikinci çeyreğinde hissedeceğiz.” dedi. 2023 yıl sonu gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 27,9’dan yüzde 61,5 olarak belirlendi.

Gaye Erkan, 2024 enflasyon hedefinin yüzde 33, 2025 enflasyon hedefinin yüzde 15 olduğunu açıkladı.

Erkan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“2025 yılı sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak görüyoruz. Bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken, öngörülebilirlik artacaktır. Faiz artırım kararlarımız, miktarsal ve seçici kredi kararlarımızın birikimli, olumlu etkilerinin bir kısmını 2023’ün sonunda ve özellikle enflasyonun ana eğiliminde 2024 yılının ikinci çeyreğinde hissetmeye başlayacağız. Faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık, almaya devam edeceğiz.”

“Ücret Artışları, Maliyet Artışlarına Yol Açıyor”

“Kur ve mali tedbirler nedeniyle enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir. 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.”

“Ücret artışları, maliyet artışlarına yol açıyor. Ücret artışlarının çoğu birkaç ayda fiyatlara yansıyacak. Hizmet sektöründe fiyat artışları yüksek seviyelerini sürdürmekte. Kira artışları enflasyon üzerinde etkili. Enflasyondaki ataletin kırılması beklentilerin çıpalanmasına bağlı. Tüm araçlarımızı enflasyon tekrar tek haneye ve orta vadeli hedefimize gerileyene kadar kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.”

”Sadeleşme süreci faiz artırımının yanı sıra politika faizinin etkinliğini dengeli şekilde artırdı. Kredi genişlemesinin enflasyon üzerindeki etkilerini kontrol etmekteyiz. Kredilere ek olarak miktarsal sıkılaştırma ile faiz artışlarının etkisini kuvvetlendiriyoruz. Politika faizi yükselirken mevduat faizleri geriledi, enflasyon beklentileri ile daha uyumlu hale geldi. Mevduat faizlerinin dolarizasyonu artırmayacak seviyede bulunmasını önemsiyoruz.”

Enflasyonun gerilemesine en büyük katkı temel mal, gıda ve enerji kalemleri olmuştur. Hizmet grubunun katkısı 15 puan civarında yatay seyretmektedir. İktisadi faaliyetteki güçlü seyirde özellikle iç talep etkili. İç talebe karşın toplam arz daha ılımlı seyrediyor. Seçici kredi sıkılaştırması kararlarımızın iç talebi dengeleyeceğini öngörüyoruz. Çıktı açığının kapanması dezenflasyon sürecinin önemli birleşeni olacaktır.”

”Enflasyon Yüzde 38,2’ye Geriledi”

”Ülkemizde enflasyon ekim ayındaki zirve noktası olan yüzde 85,5’ten haziran itibarıyla yüzde 38,2’ye gerilemiştir. Bu gelişmede döviz kurundaki istikrar ve gerilemeye başlayan küresel emtia fiyatları etkili olmuştur. Alt grupların haziran ayı yıllık enflasyonuna olan katkılarına baktığımızda, enflasyonun gerilemesine en büyük katkı küresel emtia fiyatlarından olumlu etkilenen temel mal, gıda ve özellikle enerji kalemleri olmuştur. Diğer taraftan enflasyondaki ataleti yansıtan hizmet grubunun katkısı 15 puan civarında yatay seyretmektedir.”

”Rezervlerimiz 113 Milyar Doların Üzerine Yükseldi”

”Rezervler Haziran’dan bu yana güçlü bir artış göstermektedir. Rezervlerimiz 113 milyar doların üzerine yükselmiştir.”

”Risk primimizde de olumlu bir seyir izlenmiştir. Risk priminin düşüşle Haziran’dan bu yana 1,5 milyar dolarlık portföy girişi gerçekleşmiştir.”

”Parasal Sıkıştırma Sürecine Bütünsel Bakmamız Şart”

”Parasal sıkılaştırma sürecine bütünsel bakmamız şart. Faiz artırımının yeterli ya da yetersiz olarak nitelendirilmesi bu bütünsel adımların etkisi incelendikten sonra değerlendirilmeli. Bir anda normalleştik deseydik etkileri görmeden, yanlış yaklaşım olurdu.”

”Para Politikası Tepkimiz Enflasyonun Ana Eğilimini Düşürmek”

”Para politikası tepkimizi enflasyonun ana eğilimini düşürmeye odaklı veriyoruz. Çalışmalarını başlattığımız TL tasarruf enstrümanlarını çeşitlendireceğiz. Sermaye piyasalarının derinleşmesini destekleyeceğiz.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu