Ekonomi

Uzaktan Eğitim Modeliyle Kamu Harcamalarında Dev Tasarruf

Uzaktan Eğitim Modeliyle Kamu Harcamalarında Dev Tasarruf

Ticaret Bakanlığı, Covid-19 salgın süreci ile birlikte eğitimde hız kazanan dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında, 2020-2022 yılları ve 2023 yılı ilk altı ay içerisinde toplamda 738 bin katılımcılı eğitim faaliyeti gerçekleştirilerek, 1 Milyar lira üzerinde tasarruf sağlandığını açıkladı.

Bakanlık, dijital eğitimde kazanılan tecrübeyi, kurum içi e-eğitim içerikleri hazırlama noktasında değerlendirip, personellere kısa anlaşılır bilgilerin yanında, nano öğrenme modülleri içeren malzemeler sunma kapasitesini de arttırdı.

Eğitim Yönetim Sistemi üzerinden, içerikler eğitime katılanlara ulaştırılırken, aynı zamanda merkez ve taşra idarelerinde görevli çalışanların eğitim talepleri de doğrudan bu sistem üzerinden alınabilmekte olup, bu talepler eğitim planına dahil edilliyor.

2020 yılından itibaren eğitim faaliyetlerinde, yaklaşık 738 bin katılımcıya eğitim vererek tekil düzeyde Bakanlık personelinin ortalama yüzde 85’ine ulaşma başarısı gösterildi. 2023 yılının ilk 6 ayında ise 69 bin katılımcılı eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi. 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu