Gündem

Üç Kıtanın Kalbinde Yer Alan Türkiye, Hadiseleri Tribünden Seyredemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nda açıklamalarda bulundu.

featured

Erdoğan: Üç Kıtanın Kalbinde Yer Alan Türkiye, Hadiseleri Tribünden Seyredemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde gerçekleşen 14. Büyükelçiler Konferansı‘nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin dünya siyasetindeki yerini vurgulayan Erdoğan, “Üç kıtanın kalbinde yer alan Türkiye, hadiseleri tribünden seyredemez. Sahada ve masada güçlü olmak bizim için tercih değil mecburiyettir.” dedi.

Bu kapsamda Türkiye’nin menfaatlerini korumanın en önemli amaçları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diplomasinin tüm imkanlarını, sert ve yumuşak güç unsurlarının tamamını kullanarak Türkiye’nin menfaatlerini korumanın derdindeyiz.” diye konuştu. 

Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“Irak ve Suriye istikrara kavuştukça, sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşleri de hızlanacaktır.”

“Türkiye, uluslararası ilişkilere damgasını vuran, birçok kritik başlıkta dahli aranan, tavrı yakından takip edilen oyun kurucu bir ülke haline gelmiştir.”

“Irak’la birlikte Türkiye’nin de toprak bütünlüğünü tehdit eden terör belasını ortadan kaldırıncaya dek operasyonlarımız sürecektir.”

Erdoğan’dan Tahıl Koridoru Açıklaması

“(Rusya-Ukrayna savaşı) Türkiye ilk günden itibaren takındığı dengeli ve hakkaniyetli tavırla bu krizin çözümünde anahtar ülke rolünü üstlenmiştir.”

“Şüphesiz bu sorunun daha fazla çıkmaza girmeden çözümü, Batılı ülkelerin sözlerini yerine getirmelerine bağlıdır.”

“(Tahıl koridoru) 17 Temmuz itibarıyla askıya alınan girişimin, kapsamı genişletilerek tekrar uygulanması için temaslarımız devam ediyor.”

”Bizim Kimseyle, Özellikle Komşularımızla Çözülemeyecek Hiçbir Meselemiz Yoktur”

“Dostlarımızın sayısını daha da artırmanın derdindeyiz. Bizim kimseyle, özellikle komşularımızla çözülemeyecek hiçbir meselemiz yoktur.”

”Kimi Avrupa Devletlerinde Artık Tahammül Edilemez Boyutlara Varan İslam Karşıtlığı…”

“Hedefimiz, ülkemizin etrafında barış, istikrar ve refah kuşağı tesis etmektir. Diyalog ve diplomasi bizi bu hedefe taşıyan en önemli iki aracımız olacaktır.”

“Kur’an-ı Kerim’e saldırıları engellemek, bu nefret suçlarının faillerinin hak ettiği cezayı almasını sağlamak Türk ve Müslüman olarak hepimizin asli görevi.”

“Son haftalarda kimi Avrupa devletlerinde artık tahammül edilemez boyutlara varan İslam düşmanlığıyla mücadele için daha fazla çaba harcamamız gerekiyor.”

“(İslamofobiyle mücadele) Türkiye, bu mücadelenin sancaktarlığını yapma sorumluluğunu, asırlardır olduğu gibi bugün de hakkıyla ifa edecektir.”

Erdoğan: Üç Kıtanın Kalbinde Yer Alan Türkiye, Hadiseleri Tribünden Seyredemez

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu