Dünya

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Pekin’de Gerçekleştirildi

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Pekin’de Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenmeye devam eden “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın bir diğeri dün akşam Pekin’de Çin iş dünyasından 500’ün üzerinde yönetici ve temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. T.C. Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu ev sahiplinde gerçekleşen ‘Türkiye: Your Resilient Investment Partner’ temalı resepsiyona Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut da katıldı.

Yuvarlak Masa Toplantıları Gerçekleşti

Resepsiyon kapsamında çok önemli yuvarlak masa toplantıları da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve dünyanın en büyük bankası olan, Çinli ICBC’nin birlikte organize ettiği toplantıya; enerji, altyapı, müteahhitlik ve otomotiv sektörlerinden 15 şirketin üst düzey yöneticileri de katılım sağladı. Toplantı da yeni yatırım fırsatları değerlendirilirken, mevcut yatırımlar da ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi bir diğer önemli yuvarlak masa toplantısını da, Çin’in önemli fonlarından olan, Kuşak Yol Ülkeleri’ndeki projeleri destekleyen Silk Road Fund (SRF) işbirliği ile düzenledi. SRF’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zhu Jun’un da katıldığı toplantıya T.C. Pekin Büyükelçisi Dr. İsmail Hakkı Musa, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Varlık Fonu CEO’su Arda Ermut’un yanı sıra 15 şirketin üst düzey yöneticileri de eşlik etti.

Türkiye ve Çin arasındaki bağın asırlar öncesine dayandığını hatırlatan T.C. Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, “Bugün geldiğimiz noktada ise çok daha yakın ve derin işbirliklerimiz var. Bunların geliştirilmesi için de çok sayıda fırsat var. İki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlü bir seviyeye çekilmesi gerekiyor. Bunun için de özellikle stratejik olan enerji, yüksek teknoloji ve altyapı gibi alanlara odaklanmamız gerek. Tarih, coğrafya, teknoloji, strateji ve küresel dinamikler, iki ülkenin daha yakın çalışması için olanak sağlıyor. Önümüzdeki dönemde iki ülkenin arasındaki işbirliğinin güçlenerek artacağına inancımız tam. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yanı sıra Pelin Büyükelçiliği ve diğer Başkonsolosluklarımızla birlikte gereken desteği vermeye her zaman hazırız”diye konuştu.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu