Spor

Türkiye organizasyon yeteneği açısından önemli bir süreç yaşıyor

Bakan Bak: Türkiye organizasyon yeteneği açısından önemli bir süreç yaşıyor

BHA SPOR SERVİSİ

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, TBMM basın kapısında Türkiye’nin İtalya ile ortaklaşa düzenleyeceği 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2032) kapsamında açıklamalarda bulundu.

“Avrupa’nın en yeni stadyumlarına sahip ülkeyiz”

Türkiye’nin İtalya ile ortaklaşa düzenleyeceği 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Türk futbolu açısından önemli bir sayfa açtığı belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın İtalya ile Türkiye tarafından organize edilmesi ile süreç tamamlandı. Bugün İsviçre’nin Nyon kentinde tüm dünyaya anons edildi. Bu tabi Türkiye’nin spor tesisi açısından önemli bir süreç ortaya koyduğunu gösteriyor. TFF yetkileri dün sunum yaptı bugün de karar açıklandı. Cumhurbaşkanımız önderliğinde Türkiye spor tesislerinde, stadyumlarda ve Türk spor yatırımların sonuçlarını görmeye başlıyor. Özellikle de Avrupa’nın en yeni stadyumlarına sahip ülkeyiz, bunun sonuçlarını görüyoruz. İnşallah Türk futbolu ve sporu için önemli bir süreç başlıyor. Biz şimdiden hazırız ama bu süreç içerisinde talep edilen özellikleri yerine getireceğiz. Şu anda Türk futbolu içinde önemli bir sayfa açılmış oldu. Daha önce de adaylıklarımız olmuştu ama İtalya ile beraber bu güzide organizasyonu Türkiye yapacak.”

“Türkiye, spordaki tesis alt yapısıyla dünyadaki en önemli ülkelerden biri haline geldi”

Türkiye’nin organizasyon konusunda önemli bir süreç yaşadığını ifade eden Osman Aşkın Bak, “Bu yıl malum Şampiyonlar Ligi finalini yaptık, daha önce de Şampiyonlar Ligini organze etmiştik. Türkiye organizasyon yeteneği açısından önemli bir süreç yaşıyor. Türkiye pek çok organizasyon yapacak kapasiteye sahip. Avrupa ve dünyanın en iyi yeni spor salonlarına, stadyumlarına, yüzme havuzlarına, tesis altyapısına sahip bir ülke. Türk sporunda bunun sonuçları yavaş ortaya çıkmakta. Malumunuz bu tesislerde spor yapan gençlerimiz uluslararası alanda madalyalar kazanmaya devam ediyorlar.  Buda bu güzel bir sürecin başladığını ifade ediyor. Sporun içinden gelen, sporu çok iyi bilen cumhurbaşkanımızın önderliğinde spor yatırımlarına devam edeceğiz. İnşaatları devam eden stadyumlarımız var. İstanbul’da basketbol gelişim merkezi inşaatı devam ediyor. O da Türk basketbolu için önemli bir eser olarak ortaya çıkacak. Ankara Stadyumu inşaatı devam ediyor. Dolayısıyla Türkiye, spordaki tesis alt yapısıyla dünyadaki en önemli ülkelerden biri haline geldi” dedi.

“Beklide olimpiyat süreçleri de söz konusu olabilir”

2032 yazında tüm dünyaya güzel bir futbol izletmek istedikleri aktaran Bakan Bak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye organizasyon yeteneği olarak da şu anda çok üst düzeyler de malumunuz yine, beklide olimpiyat süreçleri de söz konusu olabilir. Onun içinde Türkiye bütün alt yapısıyla her şeye hazır.  Pek çok dünya şampiyonasını gerçekleştirdi ve gerçekleştirecek kapasiteye sahip.  Türk sporu için hayırlı olsun diyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanlığının önderliğinde bu süreç takip edildi. Futbol federasyonun başkanına, yönetim kurulu üyelerine ortaya koydukları çabalar nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bizde Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak stadyumlarımızın tahsisi ile hem de süreç de verdiğimiz destekle onların arkasındaydık. Türk sporuna hayırlı uğurlu olsun . İnşallah hep birlikte 2032 yazında keyifli bir şekilde tüm Dünyaya modern tesislerde güzel futbol izletmeye, Türkiye’nin tanıtımı yapmaya hazır olacağız.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu