Gündem

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri İlk Etabı Başladı 

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin ilk durağı olan Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali Nevşehir‘de büyük bir coşkuyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festivalin açılış günü açıklamalarda bulundu. Bakan Ersoy, festivallerle Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasını şehirlerin medeniyet miraslarıyla buluşturmak üzere güzergahlarda önce rotalar belirlediklerini belirtti.

Bakan Ersoy, bu rotalar üzerinde sanatın her dalında, her yaştan ve her kesimden insanın ve yabancı misafirlerin buluşmasını hedeflediklerini, festivallerle kültüre, sanata ve sanatçıya destek olurken başta Türkiye olmak üzere festivallerin gerçekleştirdiği şehirlerin tüm dünyada bilinirliğini arttırmayı ve markalaşmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

”Tüm Anadolu’ya, Tüm Türkiye’ye Yayacağız”

Bakan Ersoy, konuşmasında, festivallere ilk olarak 2020 yılında İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başladıklarını söyleyerek, ”Her sene festival yaptığımız şehir sayısını arttırarak, bunu tüm Anadolu’ya, tüm Türkiye’ye aşama aşama yayacağız demiştik.

Bu bağlamda geçen sene 5 şehirde 7 büyük etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklere geçen sene 20 bine yakın sanatçımız, 4 binden fazla etkinlikte 30 milyondan fazla insanımız ve sanatseverle buluşma fırsatı yakaladılar.

Bu sene söz verdiğimiz gibi şehir sayısını arttırarak 11 şehre çıktık ve ilk başlangıcını da bugün Nevşehir’de Kapadokya Balon Festivali ile yapıyoruz. Kapadokya Balon Festivali’ni Erzurum Palandöken, Trabzon, Sümela, Çanakkale Troya, Başkent, Konya Mistik, İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu, Diyarbakır Sur, İzmir Efes ve son olarak da Antalya Kültür Yolu Festivalleri izleyecek.

Bu arada Başkent Kültür Yolu Festivalinden hemen önce Antep’te Gastro Antep Festivali’ni de bu festivaller zincirine dahil ettik. Toplam bu yıl 11 ilimizde, 11 festivalde 30 binden fazla sanatçımızı, 4 binden fazla etkinlikte on milyonlarca sanatseverle buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

100 Gün Festival Heyecanı

Nevşehir Kapadokya Balon Festivali’nin 13 Ağustos’a kadar süreceğini aktaran Bakan Ersoy, yaklaşık 300’den fazla etkinlik yapılacağını ve bu etkinliklere 1000’den fazla sanatçının katılacağını bildirdi.

Bakan Ersoy’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“5 Ağustos’tan 12 Kasım’a kadar sürecek. 100 gün boyunca özellikle birbirini izleyen tarihler veya kısa süre boşluklar bırakarak devam ettik. Yani sanatseverler 100 gün boyunca, bugünden itibaren 100 gün boyunca farklı illerde doyasıya etkinliklerden yararlanma fırsatı bulacaklar.

Birçok işlevi var bu festivallerin. Hem kültüre sanata hem de sanatçıya destek olurken özellikle insanımızın kültüre, sanata kolay, rahat ve etkili erişimini de sağlamış oluyoruz. Şehirlerimizin tanıtımını yaparken aslında kültürel değerlerimizin bir sonraki nesle aktarılması için de çok büyük bir rol üstlenmiş oluyoruz.

Bu anlamda da çok çok önemli etkinlikler olarak görüyorum. Burada tabii siz değerli basın mensuplarına da çok büyük sorumluluklar düşüyor. Bu etkinlikleri mümkünse her fırsatta yerinde takip etmenizi, basılı mecralara, mikrofonlara ve ekranlara yerinden intikal ettirmenizi, taşımanızı özellikle sizlerden rica ediyoruz.”

Etkinliğin büyük bir bölümü ücretsiz olacak. 11 il ile devam eden festivallerin 2028 yılına kadar 35 şehire ulaşması hedefleniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu