Gündem

Türkiye Kent Konseyi Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye Kent Konseyi Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

Zeynep Sude YEŞİL – Ferhat BAĞCI/ANKARA – BHA

Türkiye Kent Konseyi Birliği, Ankara Kent Konseyi Binası’nda Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantının gündeminde; afet bölgesine yapılacak ziyaretler ve Türkiye Kent Konseyler Birliği tarafından düzenlenecek olan çalıştaylar yer aldı. Toplantı neticesinde; Hatay ve Kahramanmaraş başta olmak üzere deprem bölgelerine yaz döneminde ziyaret yapılmasına kararlaştırıldı. Ayrıca, Kocaeli Kent Konseyi ev sahipliğinde Engelli Meclisleri, Gaziantep Kent Konseyi ev sahipliğinde Kadın Meclisleri ve Meclis Başkanları ile Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde Gençlik Meclislerinin düzenlenmesine karar verildi.

Kent Konseyi Birliği, Mozambik Cumhuriyeti Başkenti Maputo Dış İlişkiler Komite Başkanı İrene Boane ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ramazan Kabasakal ile bir araya gelerek toplantı gerçekleştirdi. Toplantının gündeminde; kent konseylerinin katılımcı kültüre ve yerelde kent sosyolojisine sağladığı katkılar ve değerler vardı. Toplantıya katılan Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Akademik Kurul Üyesi Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin kent konseylerinin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye Kent Konseyi Birliği’nden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Ziyaret

Türkiye Kent Konseyi Birliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na giderek Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak ile bir araya geldi. Ziyarette Konak’a Kent Konseyleri Birliğinin faaliyetleri hakkında bilgi verilerek, konseylerin yerelde kente kattığı pozitif değerler, yapının işleyişi ve yereldeki sorunlara çözüm odaklı yaptığı çalışmalar hakkında konuşuldu. Süreçlerin daha sağlıklı ilerlemesi ve konseylerin karar alıcı süreçte etkisini arttırmak üzere bir arada yapılabilecek çalışmalar ele alındı. Kent konseylerinin yerel politika geliştirme ve kentsel ortak aklın oluşturulmasında potansiyelinden hareketle 2024 yerel seçimleri öncesinde kent konseyleri mevzuatına ilişkin bir gözden geçirilme çalışmasının başlatılması ele alındı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetiminden TEKNOFEST Ziyareti

Bakanlık ziyaretinin ardından Ankara temaslarına devam eden heyet, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’i ziyaret etti. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ankara’nın marka değerini artıran,  ziyaretçilerin Anadolu’dan Ankara’ya gelmesini ve teknoloji ile Ankara’da buluşması sağlayan bu festival Kent Konseyi’nin büyük bir hayalini gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu