Ekonomi

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri verimli ortaklıklarla birbirine bağlı iki devlet

Varank: Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri verimli ortaklıklarla birbirine bağlı iki devlet

ANKARA – BHA

Bursa Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Ankara’da gerçekleştirilen SAHA İstanbul-EDGE Group Savunma Sanayi Buluşması’nda açıklamalarda bulundu. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium binasında gerçekleştirilen buluşmada konuşma yapan Varank, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ortaklıkların önemine ve Türkiye’nin Savunma Sanayinde elde ettiği başarılara değindi.

“Kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması yürürlüğe girmiş durumda”

EDGE Group buluşmasının savunma sanayi alanına önemli katkılar sağladığını söyleyen Varank, “Geçtiğimiz ay imzaladığımız kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması yürürlüğe girmiş durumda. Bu anlaşma ikili ticaretimizin ve karşılıklı yatırımların en yüksek seviyeye çıkması için güçlü bir enstrüman olacak. Bu manada savunma sanayi dünyasının bir araya getiren bugünkü buluşmamızda farklı yatırım fırsatlarının değerlendirilmesine aracılık edecek. Elbette başarı için tüm tarafların omuz omuza vermesi gerekiyor. İşte saha İstanbul kamuoyu özel sektörü ve akademiyi aynı çatı altında toplayarak Türk savunma sanayisinin gelişmesine çok önemli katkılar sağlıyor. Benzer şekilde uzun süredir firmalarımızla ve kurumlarımızla çalışan EDGE Group da savunma sanayi ekosistemimizin adeta yerli bir oyuncusu haline geldi. Bu vesile ile organizasyonda emeği geçen herkese tekrar şükranlarımı sunuyor bu buluşmanın şimdiden işletmelerimize ve ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

Yerli ve milli savunma sanayi, tam bağımsız bir ülkenin en önemli anahtarlarından biri

Güçlü ve tam bağımsız bir ülkeye sahip olabilmek için yerli ve milli savunma sanayisine sahip olmak gerektiğini dile getiren Varank, şu ifadeleri kaydetti:

“Yerli ve milli savunma sanayisine sahip olmak güçlü bir ekonomiye ve tam bağımsız bir ülkeye sahip olabilmenin en önemli anahtarlarından bir tanesi. Bu manada göreve geldiğimiz günden bugüne yüz yıllık Cumhuriyet tarihimizin en yoğun ve en etkili faaliyetlerin, icra ettik ve bu manada bu icraatlarımıza son sürat devam ediyoruz. Eğer bugün Türkiye yüz yılını konuşabiliyorsak büyük ve güçlü Türkiye diyebiliyorsak bu başarıdaki aslan payı şüphesiz savunma sanayine aittir. Elbette bu başarı hikayesini yazabilmek öyle kolay olmadı. Son 21 yılda çetin bir coğrafyada, dünyada belki hiçbir ülkenin karşılaşmadığı engellerle karşılaştık gizli açık ambargolara maruz bırakıldık, haksız ve hukuksuz kısıtlamaları muhatabı olduk, çifte standardı adaletsizliği ahde vefasızlığı yaşadık. Ama yılmadık, pes etmedik, yolumuzdan da asla dönmedik. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorunda olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkartmadık. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dirayetli, cesur ve kararlı duruşu sayesinde bugün marka haline gelmiş Türk savunma sanayisini konuşabiliyoruz. Türk sanayicisinin, Türk araştırmacıların küçücük atölyelerde, küçücük laboratuvarlarda başlattığı bu rüyayı hükümetlerimizin destekleri sayesinde dünyanın dört bir yanına savunma sanayi günleri ihraç ettiğimiz bir gerçeğe dönüştürdük.”

“Artık savunma sanayinde güçlü alt ve üst yapılara sahip bir Türkiye var”

Türkiye’nin güçlü bir savunma sanayi yapısına sahip olduğunu söyleyen Varank, “Bugün artık savunma sanayinde güçlü alt ve üst yapılara dünya çapında firmalara ve yetkin insan kaynağına sahip bir Türkiye var. Türk savunma sanayisi; özgün tasarım kabiliyetleri, ileri ve oyun değiştirici teknolojik yetenekleri ile küresel bir oyuncu haline geldi. Ama bununla yetinmeyeceğiz. Coğrafi konumu, yaygın altyapıları, genç ve nitelikli insan kaynağı, yüksek teknolojili alanlarda gösterdiği faaliyetleri, siyasi istikrarı ve güçlü ekonomisi ile Türkiye çok daha büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirmekte kararlıyız. Bunu yapmanın yolu sağlıklı iş birliklerinin tesis etmekten geçiyor. Bu manada bugün Birleşik Arap Emirlikleri ile olduğu gibi dost ve müttefik ülkelerle uzun vadeli stratejik ortaklıklar kurmayı kazan kazan esansına dayanan ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu