Gündem

Türk savaş gemilerine, 100 km menzilli hava savunma füzesi

Türk savaş gemileri, 100 kilometre menzilli hava savunma füzesiyle teçhiz edilecek. Entegrasyona yönelik çalışmalar Roketsan bünyesinde başladı.

BHA-ANKARA

MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateyn Projesi’nin ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515)’un, bu yıl içerisinde hizmete girmesi planlanıyor. Hava savunma füzesi ile dikey atım sisteminde karşılaşılan ambargo sonrası, Roketsan iki sistemi geliştirmek için de çalışmalara başlamıştı.

Bu kapsamda; Roketsan tarafından geliştirilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS), karadan gerçekleştirilen atış sonrasında İSTANBUL Firkateyni’ne entegre edildi. HİSAR-O RF Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi, deniz şartlarına uyumlu hale getirilerek MİDLAS ile atıldı.

Kısa süre içerisinde TCG İSTANBUL üzerinden MİDLAS ise HİSAR-D RF atışının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Öte yandan yaklaşık 35-40 kilometre menzile sahip olduğu tahmin edilen HİSAR-D RF’in ardından, SİPER Ürün-1 Füzesi de MİDLAS’a uyumlu yapıya büründürülerek Türk savaş gemilerinin kullanımına sunulacak. 100+ kilometre menzile sahip SİPER Ürün-1, Türk Donanması’nın en uzun menzilli hava savunma füzesi olacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; entegrasyon çalışmaları kapsamında, SİPER Ürün-1’in de deniz şartlarına uygun hale getirilmesi için bazı donanımsal ve yazılımsal çalışmalar gerçekleştirilecek. Öte yandan SİPER Ürün-1 Füzesi’nin karadan atılan versiyonunun, 2023-24 bandında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

SİPER Ürün-1, Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirdiği ilk uzun menzilli hava savunma füzesi olma özelliğine sahip. İlk atışı kısa süre önce gerçekleştirilen SİPER Ürün-2 ise 150 kilometre menzile sahip. SİPER Ürün-2’nin ise 2024-25 bandında envantere girmesi bekleniyor.

Nihai aşamada ise mevcut hava savunma füzelerinin Quad-Pack yapısına uygun hale getirilmesi hem de deniz platformlarına yönelik yeni hava savunma füze sistemi çözümlerinin geliştirilmesi planlanıyor. Quad-Pack kabiliyeti sayesinde 16 hücreli bir MİDLAS, 64 adede kadar hava savunma füzesi barındırabilecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu