Yaşam

Tokat’ta Çocuk Görüşme Merkezi Açıldı

Tokat’ta Çocuk Görüşme Merkezi Açıldı

Adalet Bakanlığı’nın icra yolu ile çocuk teslimine son veren “Çocuk Görüşme Merkezleri” uygulaması kapsamında Tokat Çocuk Görüşme Merkezi açıldı.

İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından Adalet Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle çok sayıda il ve ilçede çocuk görüşme merkezi kuruldu. Türkiye’de her geçen sayıları artan Çocuk Görüşme Merkezleri Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde ilimizde de açıldı. Çocuk Görüşme Merkezi iki oyun salonu ve iki görüşme odasından oluşuyor. Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağında hizmet verecek olan Çocuk Görüşme Merkezi’nin açılışına Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti Milletvekillerinden Mustafa Arslan ve Cüneyt Aldemir’in yanı sıra  İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sabri Küyük, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Recep Gökçe ve davetliler katıldı.

Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Ak Parti Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu açılış konuşmaları gerçekleştirdiler.

“MEKÂNLARDA ÇOCUKLARIN RAHAT EDECEĞİ İÇİN BİRAZDAN GEZDİRECEĞİZ”

Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, “çocuk görüşme merkezleri 4 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’ye yayınlanan çocuk teslimine ilişkin ilanlarının yerine getirilmesine ilişkin yönetmelik uyarınca bilindiği üzere icra müdürlüklerine alınarak adli Destek ve mağdur hizmetleri müdürlüğüne verildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki 90 yıllık bir uygulama son bulmuş oldu. Önceden çocuk teslimi bilindiği üzere icra marifetiyle yapılıyordu, aynı adeta bir hacizli mal gibi. Anne babanın kapısına gidilip çocuk icra memurları vasıtasıyla teslim alınıyordu ve görüşme sağlayacak. Diğer anne babaya teslim ediliyordu. Tabii bu görüntü itibariyle hoş bir görüntü değildi. Bunun önüne geçilmesi için Adalet Bakanlığı böyle bir çalışma başlattı. Bütün illerde, ilçelerde çocuk görüşme merkezleri oluşturuldu. Bu görüşme merkezlerinin diğerlerinden farkı işlemleri tamamen ücretsiz. İcradaki gibi belli bir harç vesaire ödenmiyor. Adli destek Müdürlüklerine başvurularak ücretsiz bir şekilde işlemler başlatılıyor. Teslimler uzman rehberler, pedagoglar ve yetkililer vasıtasıyla yapılıyor. Çocuklar ailelerin kapılarından gidip alınmıyor. Buraya getiriliyor. Burada çocuk dostu dediğimiz mekânlarda çocukların rahat edeceği için birazdan gezdireceğiz. Hepinize takdim edeceğiz. Mekânlarda çocuğun üstün yararı gözetilerek sağlanıyor. İlerisi için de çocukla danışmanlık hizmeti almak isteyenlere de ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor bu merkez aracılığıyla. Bu merkezin faaliyete geçmesinde açılmasında emeği olan başta Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Özel İdare Genel Sekreterimiz Recep Bey’e Nizamettin Bey’e her türlü kolaylığı sağlayan personellere teşekkür ediyorum. İnşallah Tokat’ımız için güzel bir hizmet olur. Hayırlara vesile olur.” dedi.

“90 YILLIK UYGULAMA SONA ERDİ”

 

Ak Milletvekili Av. Mustafa Arslan, “geçmişte çocuk tesliminde çok kötü manzaralar ortaya çıkıyordu. Çocuğun ikincil örselenmesinin önüne geçmek anlamında bu tür bir düzenleme yapıldı. Tabii bunların hepsi Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna açıkladığı Yargı reformu strateji belgesi ve insan hakları eylem planının bir parçası olarak devam ediyor. Reformlarımız işte akabinde altıncı yargı paketi, yedinci yargı paketi devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de yargı alanında hayatımızı daha kolaylaştıracak reformlarımız devam edecek. Bu düzenlemeyle birlikte artık çocuklar bir eşya gibi değerlendirilmekten çıktı. 90 yıllık uygulama sona erdi. Burada aileler hiçbir ücret ödemeden çocuğun psikolojisine hiçbir zarar gelmeden çocuklarını teslim alacaklar. İlanların yerine getirilmesi, çocuk teslimi ve tedbirlerin uygulanması artık bu merkezlerde gerçekleştirecek.” şeklinde konuştu.

 

“KİMİN NEREDE İHTİYACI VARSA MAHALLE KONAKLARIMIZ İNSANLARIMIZIN HİZMETİNDE”

 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “inşallah burada güzel hizmetler yapılmış olur. Ben de başta başsavcıma teşekkür ederim. Bu konuda bizlere de sağ olsun öncülük ettiler. Biz de burada mahalle Konağımızın içerisinde böyle güzel bir mekânı belediyemiz olarak adliyemize tahsis etmiş olduk. Zaten amaç da bu mahalle konaklarımız da bu. Kimin nerede ihtiyacı varsa mahalle konağımızda, mahalle konaklarımız insanlarımızın hizmetine sunulan bir yer, bir nokta halinde. Buranın da bir katını biz böylece mahalle konağına da tahsis etmiş olduk. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

“ÇOCUK GÖRÜŞME MERKEZİ İLİMİZE HAYIRLI OLSUN”

 

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, “ülkemiz son 22 yılda gerçekten özellikle hem sosyal hizmetler hem de aile hukukuyla ilgili olarak pek çok muazzam adımı attı. Bunlardan birisi de işte hem Sayın Vekilimiz hem Sayın Başsavcımızın ifade ettiği 90 yıllık bir değişikliğin ki adeta çocuğu bir meta gibi gösteren uygulamaydı. Bunun ortadan kaldırılarak daha insancıl ortamlarda ailelerin birbiriyle çok problem yaşamaksızın çocukları teslim ettiği, gördüğü ortamların oluşturulmasıydı. Bu anlamda emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Akabinde Çocuk Görüşme Merkezi gezildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu