Ekonomi

Tirebolu’da Cuma Pazarı Yeri Muammaya Döndü

Tirebolu’da Cuma Pazarı Yeri Muammaya Döndü

Takır açıklamasında “Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda yapılan ihale sonucunda 356 dönüm liman sahasının işletme hakkı Giresun İl Tarım Müdürlüğünce Tirebolu Su Ürünleri Kooperatifine verilmiştir. İlgili ihalenin Su Ürünleri Kooperatifine adrese teslim bir şekilde verilmesinden sonra Tirebolu halkı ilgili kooperatif yetkililerince adeta cezalandırılarak yürüyüş, sosyal etkinlik, amatör balıkçılık vs. faaliyetlerden mahrum bırakılmıştır.

İlçemizin tam merkezinde bulunan ve halkımızın yoğun olarak ilgi gösterdiği, nefes alınabilecek yegâne alanlardan bir tanesi maalesef bu idarecilerin insafına bırakılmıştır. Oysaki bu alan; ülkemizin pek çok yerinde örneklerine sıklıkla rastlanacağı üzere sosyal ve ekonomik faaliyetler, sanatsal etkinlikler ve yörenin kültürüne uygun girişimlerin pek ala organize edilebileceği bu ve benzeri faaliyetlere yapısı gereği son derece uygundur. İlgili kooperatif ise burayı amacının çok dışında herkesin de bildiği üzere farklı faaliyetlerde kullanmaktadır. Bunun yanında Cuma günleri halkımızın ve pazarcı esnafımızın Cuma Pazarı” olarak kullandığı bu alan aynı keyfi sebeplerden ötürü aynı gazaba uğramıştır.

Gerek belediyemizin gerekse de ilçe mülki amirlerimizin halkımızın mağdur olmaması ve bu alandan faydalanması için gösterdiği çabalar maalesef siyasetin ve bir avuç yöneticinin gayri ciddi yaklaşımlarından ötürü bugünkü içinden çıkılamaz hale getirilmiştir. Böylesi kamusal alanlar yurdumuzun her yerinde halkın menfaati ve yararı için kullanılmaktadır. 356 dönüm bir alanın çok az balıkçı teknesi ve kısa bir balık sezonunda tümüyle bahsi geçen teknelere tahsis edilmesi hem akıl dışıdır, hem de halkımızın bu 356 dönümlük alan üzerindeki beynelmilel hakkını deyim yerindeyse elinden almaktır.

Kurum olarak bizler elbette ki bu alandan tüm halkımız gibi balıkçı esnafımızın ve dönemsel olarak çalışan büyük teknelerin de istifade etmelerinden yanayız. Buradaki ekonomik faaliyetlerin ilçemize kattığı değerin de farkındayız. Ancak bu alanın tamamı yerine belli bir kısmının bu faaliyetler için yeterli olacağı kanaatindeyiz. İlgili kooperatif yöneticileri ve bu işi siyasi bir rövanş olarak gören bir takım siyasetçilerimiz ise bu konuda çözüm üretmek yerine bir kaos yaratmayı tercih etmişlerdir. “Cuma Pazarımızın” keyfi hareketler ile bazen açılıp bazen kapatılması sonucu hem halkımız hem de pazarcı esnafımız mağdur olmuştur. Bu belirsizlikten dolayı liman sahası kullanımımız dışında bırakıldığı için, bütün iyi niyetli çabalarımız ve girişimlerimiz sonuçsuz kalmıştır.

Tirebolu halkının ve pazarcı esnafımızın daha da mağdur olmaması için 19.07.2023 tarihinde belediye meclisimizce olağanüstü toplanarak Pazar yerimizin Çarşı Mahallesi sahilinde bulunan büfelerin devamından Devlet Hastanesi sapağına kadar olan güzergâhta tek taraflı olarak, sahilin deniz tarafında olacak şekilde karar verilmiştir. Yapılan bu değişiklik süregelen belirsizlik ve mağduriyetin bitirilmesi ve halkımızın rahat etmesi amacına yöneliktir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu