Dünya

Tahıl Koridorunda Kilit Ülke Türkiye.

Tahıl Koridorunda Kilit Ülke Türkiye.Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan “gıda krizi” riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan “tahıl koridoru” uygulamasına ilişkin soruyu yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimlerinin ardından süresi uzatılan tahıl girişimine ilişkin soru üzerine Bakan Akar; Türkiye, Rusya, Suriye ve İran Savunma Bakanları ile İstihbarat Başkanları arasında Moskova’da gerçekleştirilen Dörtlü Toplantı kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.
 
Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile de 18 Nisan’da Kayseri’de bir araya geldiğini hatırlatan Bakan Akar, şunları kaydetti:
 
“Yaptığımız görüşmelerde tahıl girişimini de ele aldık. Bu kapsamda yaptığımız teklifin iki tarafın da kabulü sonucu 5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya Savunma Bakan Yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor. Toplantıda tahıl girişimi başta olmak üzere bazı konular görüşülecek. Umudumuz, tahıl anlaşmasının herhangi bir aksaklığa uğramadan devamı yönünde. Çünkü bu anlaşma bölge barışı, istikrarının yanı sıra ihtiyaç sahibi ülkeler açısından çok önemli. Bu kapsamda tarafların süre uzatılmasına sıcak baktığını söyleyebiliriz. Dileğimiz, herhangi bir sorun olmadan bu girişimin uzatılması yönünde.” (Birlik Haber Ajansı-BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu