Dünya

SURİYE SORUNUNA ÇÖZÜM – Birlik Haber Ajansı

Arap Baharı sonrasında ortaya çıkan ayaklanmalar büyük kargaşaya, istikrarsızlıklara ve göçlere sebep oldu.

Kuzey Afrika da Tunus, Fas, Cezayir başta olmak üzere; Mısır, Yemen ve Suriye’de ortaya çıkan hareketler İslam Dünyasını derinden sarmıştır.

On yıldan fazla süren Suriye iş savaşı başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu siyasetini kökten etkilemiş ve geri dönülemez hasarlar vermiştir. En büyük zararı Türkiye görmüştür. Batı, BM, AB, AGİT, ABD burada sadece izlemekle yetişmiştir. Milyonlarca insan mülteci durumuna düşmüş, Suriye terör örgütlerinin cirit attığı bir yer olmuştur. En büyük zararı Türkiye görmüştür .

Çatışma ile ortaya çıkan bu sorunlar nasıl çözülür? soruları çok soruldu ama şuana kadar gerçekçi cevaplar alınamadı. Biz soruna Kur’an ve Sünnet ölçüleriyle yaklaşarak Peygamber(SAV) metoduyla yeni bir yol açmış olalım. Birleştirici bir yöntem belirleyelim ve gecikmeden uygulamaya başlayalım.

Ölçümüz Kur’an ve sünnet olmalıdır. Biz Müslümanız, bütün inananlar bizim kardeşimizdir. Sonuç olarak büyük bir tahribat var, zararın neresinden dönülürse kâr’dır. En kolay yol olarak İslami bir çözüm bulabiliriz.

Bu çözüm; D-8 ve İslam İşbirliği Teşkilatı üzerinden yapılabilir. Diplomatik görüşmeler yeniden başlatılmalıdır. Milli Görüş Lideri Merhum Başbakan Necmettin Erbakan Hoca’nın başlattığı D-8 üzerinden barış görüşmeleri acil olarak bir an önce başlatılmalıdır.

Önce taraflar aynı masada buluşmalıdır. Sonra adil bir çözüm planı belirlenmelidir. Bu şekilde, Suriye, Lübnan, Filistin, Yemen, Libya, Keşmir ve Karabağ gibi sorunlar kolayca çözülebilir. Bütün Müslümanlar birleşirse iki milyarı geçiyor ve büyük bir güç oluyoruz.

Bir yerden başlamalıyız. Müminler kardeştir Ayetini bütün ümmet olarak kabul edelim ve birleşelim. D-8 ve İslam İşbirliği Teşkilatı ile birlikte yeniden bir araya gelelim. Bir komisyon kurulsun, adil ve tarafsız bir şekilde bütün sorunlar yeniden ele alınsın.

Bu şekilde yeni bir güçlü başlangıç yapalım ve İslam kardeşliğinde birleşelim. Batının oyuncağı olmaktan kurtulalım. Ümmet olalım. Kur’an ve Sünnet’e sımsıkı sarılalım. Bir vücudun azaları gibi kenetlenelim. Bu şekilde sorunlar kolayca çözülür. Allah’ın yardımı ve rahmeti gelir, bu sorunlarda ortadan kalkmış olur.

Şener Mengene
Araştırmacı-Yazar-Stratejist
Strateji Enstitüsü Başkanı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu