Gündem

Rize’de TRSM hastalarının sergi açılışı yapıldı

Rize‘de TRSM hastalarının sergi açılışı yapıldı

 

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla kronik ruhsal bozukluğu olan hastaların hazırlamış olduğu sergi Rize Şimal AVM’de sergilenmeye başlandı.

Rize Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından tedavi gören hastaların hazırladığı resim ve el sanatları sergisi Rize Şimal AVM de açıldı.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı birimi koordinasyonu ile Rize Devlet Hastanesi Toplum Sağlığı Merkezinde (TRSM) tedavi gören hastaların yapmış olduğu tablolar ve ürünler “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” kapsamında sergilenmek ve satışa sunmak amacıyla hazırlanan serginin açılışı Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve eşi Zeyneb Baydaş, Vali Yardımcısı Hüseyin Aydın, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri ve yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Piyano ve keman dinletisi eşliğinde başlayan sergi açılışı Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve beraberindekilerin gezmesiyle devam etti. Sergi 4 gün boyunca ziyaretçilerine açık tutulacak.

TRSM’den hizmet alan kronik ruhsal bozukluğu bulunan hastalar tarafından el emeği göz nuruyla hazırlanmış tablo ve ürünler makul fiyatlar karşılığında satışa sunulmuş olup, elde edilecek gelir ile e de merkezin hastalara daha iyi hizmet sunabilmesi için istedikleri sanatsal malzeme ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

Kronik ruhsal bozukluklar konusunda farkındalık yaratmak, hastaların ve yakınlarının yaşamlarına katkı sağlamak ve damgalamayı engellemek amacıyla düzenlenen sergide ilk tablo Vali Baydaş’a, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe tarafından hediye edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu