Ekonomi

Patates Ve Soğanın Fiyatı Yine Arttı

Patates Ve Soğanın Fiyatı Yine Arttı

28 Mayıs seçimleri öncesi fiyatı 25 lirayı bulan soğan, seçim propagandası olmuştu. Mutfakların temel malzemesi soğan ve patates fiyatları, seçim dönemine az bir süre kala ve sonrasında düşmüştü. Efeler’de kurulan Salı Pazarı’nda iri boy soğan ve patates fiyatı 20 liradan başlarken, kalitesine göre 10 liraya kadar satıldığı ifade edildi.

“ŞUAN 18-20 LİRA PERAKENDE SATIŞ FİYATIMIZ”

Salı Pazarı başta olmak üzere çeşitli pazarlarda 20 yıldır patates ve soğan sattığını belirten İbrahim Çakır, “Son haftalarda ürünlerimizin toptan fiyatlarında sürekli artışlar var. Geçen haftaya göre, bu hafta yine 2 lira zam yapıldı. Şuan 18-20 lira perakende satış fiyatımız. Bunun nedeni ise, son günlerdeki ekonomik sorunlar. KDV oranı arttı, akaryakıt fiyatları 6 lira birden zamlandı. Üretici, toptancı ve komisyoncudan sonra biz 4’üncü el oluyoruz. Perakende satıcılar olarak biz bu durumdan memnun değiliz, çünkü vatandaşın alım gücü oldukça düştü” dedi.

“ÜRETEN YOK, HERKES TÜKETİYOR”

Toplumun tamamen tüketici konumda olduğunu ve üreticinin de azalması fiyatları etkileyen başka bir faktör olduğunu dikkat çeken Çakır, “Bu yıl yağışlardan dolayı üretimde gecikme sorunu yaşandı. Bu nedenle özellikle kış aylarında büyük sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum. Bu mevsimde ürünün az ve fiyatların yüksek olması, bunun en büyük göstergesi. Toptan 20 liranın üzerine çıkacağını ve perakende de 25 liradan aşağı olmayacağını düşünüyorum. Bunu önlemek için üretim gerekli. Şuan üreten yok, herkes tüketiyor. O nedenle bu da otomatikmen fiyatlara yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Salı Pazarı’nda patates, soğan satışı yapılan tezgahlardaki kaliteli ürünlerde fiyat etiketi bulunmaması dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu