Yaşam

Minaresi Öksüz Kalmıştı Sevindiren Gelişme

Minaresi Öksüz Kalmıştı Sevindiren Gelişme

TOKAT – BHA

Tokat’ın Akdeğirmen Mahallesinde yer alan 6 asırlık Horuç Camisi, 2015 yılında meydana gelen zemin kaymaları sonucunda büyük hasar gördü ve tamamen kaldırıldı. Heyelanın verdiği zararın ardından geçtiğimiz yılın son çeyreğinde caminin aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi için ihaleye çıkıldı. 3,5 milyon lira maliyetiyle inşaat çalışmaları hızla devam eden caminin yıl sonuna kadar ibadete açılması planlanıyor.

2015’te, bir inşaatın temel kazı çalışmaları sırasında meydana gelen zemin kaymaları sonucu Horuç Camisi’nde büyük hasarlar oluştu. Durumun tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine cami tamamen yıkıldı. Ancak bu tarihi eserin yitirilmesi, mahalle sakinleri için büyük bir üzüntü kaynağı oldu. Sonunda, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde caminin yeniden inşası için ihale düzenlendi.

Bu ihale sonucunda caminin aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesine karar verildi. 3,5 milyon lira gibi büyük bir maliyetle gerçekleştirilen bu projede cami, tarihi dokusuna sadık kalınarak inşa ediliyor. Mahalle sakinleri, caminin tamamlanmasını ve ibadete açılmasını dört gözle bekliyor.

Yıl sonunda tarihi bir cami daha mahalle sakinlerine ve ziyaretçilere kapılarını açmış olacak. İnşaatın tamamlanmasıyla birlikte, Tokatlılar bu tarihi camide tekrar ibadet edebilme fırsatı bulacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu