Gündem

Milli Mücadele Ruhu İçin 784 KM Yol Alacaklar

Milli Mücadele Ruhu İçin 784 KM Yol Alacaklar

Türkiye’den ve dünyadan katılan 100 bisikletçi, Cumhuriyetin 100.Yılı onuruna Millî Mücadele ruhu için pedal çeviriyor.5 Gün, 5 Etap, 6 ülkeden 16 Takım, 100 Bisikletçi Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyet yolunda, tarihin izinde 784 km yol alacaklar.

 

Amasya-Havza etabında Özbekistan’dan Dmitriy Bocharov birinci oldu. Bisikletçiler Amasya’dan Havza’ya kadar 89,4 km pedal çevirerek tarihi yollarda mücadele etti
Bu gün yarışçılar Havza -Samsun güzergahında pedal çevirdi. Sporseverler yarışları heyecanla takip ediyor. Havza Kaymakamı Sebahattin Özdemir ,Havza Belediye Başkanı Cengiz Nayman Sporcularla yakından ilgilendi.

Birinci Beykoz Kulübünden

Havza- Samsun Arasını Beykoz Belediye spor kulübünden Yaroslav Parashchak birinci, Vıno SKO Takımından Danıell Marukhin Vıno SKO Takımından Danıell Marukhin ikinci ,Beykoz Belediyespordan Maxımılıan Stedman üçüncü olarak tamamladılar.

 

Samsun’da Yoğun İlgi

Ödülleri Samsun Valisi ZÜLKİF Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin AKYÖN, Genel Sekreter Mehmet Sedat Fırat taktim etti. Samsun’da son derece kalabalık bir ödül töreni yaşamdı Milli mücadele yolunun ilk durağı Samsun Yine aynı ruh ve heyecanla yarışmacıları karşıladı.

UCI Kıta Takımları, Milli Takımlar ve Kulüp Takımlarının katılacağı 100. Yıl Bisiklet Turu’nda; 16 takımdan 100 bisikletçi, 5 Gün, 5 Etap boyunca Sivas’tan Ankara’ya Cumhuriyetin yolunda tarihin izinde 784 km pedal çevirecek. Türkiye Bisiklet Federasyonu organizasyonu ile düzenlenen 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu; Cumhurbaşkanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Valilikleri, Belediyeleri, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, Kamu Kurum Kuruluşları ile Shimano Türkiye’nin destekleriyle Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos, salı günü start aldı. Tokat Çamlıbel’de tören düzenlendi. Amasya’da yayınlandığı tarihi Saraydüzü Askeri kışlasının önünde ödül töreni düzenlendi.

Sivas’tan Uğurlandılar Ankara’da Karşılanacaklar

100. Yıl Bisiklet Turu; Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden 5 Ağustos, cumartesi günü Ankara’da Cumhuriyet’in kurulduğu I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünde son bulacak.
1 Ağustos’ta Sivas’tan başlayan 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, takımlara, bisikletçilere ve izleyicilere zamanda yolculuk duygusu yaşatacak .

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun 208,8 km’lik ilk etabı Sivas-Amasya Etabı; Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden 1 Ağustos Salı günü 09.00’da start alarak Amasya Millî Mücadele Müzesi önünde yaklaşık 14.15’te sona erdi.
Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden start alacak bisikletçiler, tarihi Sivas Tren Garı kavşağından zamanda yolculuk yaparak Tokat, Havza, Samsun yönünde doğru devam ederek Anadolu mücadelesine ev sahipliği yapan köylerden tarihi Kervansaraylardan ve köprüler üzerinden geçerek Amasya’ya varacak. Yarışın toplam yüksekliği 2.267 metre olacak.

 

Bayraklarla Destek Verelim

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu: “Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sivas’ta başlayan ve Ankara’da bitecek olan 100. Yıl Bisiklet Turu’na start, finish ve geçiş güzergahlarına tüm halkımızı ellerinde Türk bayrakları ile davet ediyoruz. Bu coşkuyu birlikte yaşayalım. “dedi.
100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’na 6 ülkeden 16 Takım katılacak. 9 Kıta Takımı, 2 Milli Takım, 5 Kulüp Takımı 784 km boyunca kıyasıya mücadele edecek .Yarışları Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön koordine ediyor.

Yarışa katılan takımlar ve kategorileri:

Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Konya Büyükşehir Belediye Spor (Türkiye), Beykoz Belediyespor (Türkiye), Iraq Cycling Project (Irak), DFT CCN Mesh Shahr (Irak), MES Sungun Azad (Irak), Suez Canal Discovery (Mısır), Vino Sko Team (Kazakistan), Almaty Astana Motors (Kazakistan) Milli Takımlar: Uzbekistan National Team (Özbekistan), Iraq National Team (Irak) Kulüp Takımları: Arvich Shargh Mazandaran (Irak), Karya Bisiklet Takımı (Türkiye), Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye), Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye), CT Vassil Levski (Bulgaristan)

Türkiye’yi 6 takım temsil ediyor. Türk bisikletinin yıldızları 100.Yılda şampiyonluk için pedal basacakTarihi ve anlamlı organizasyona Türkiye’yi temsilen 6 takım katıliyor. Spor Toto Cycling Team,Konya Büyükşehir Belediye Spor, Beykoz Belediyespor, Karya Bisiklet Takımı, Velo Bursa Bisiklet Takımı, Ankuva Bisiklet Takımı’ndan Ahmet Örken gibi Türk bisikletinin yıldızları, bu onurlu yarışta Liderlik için yarışıyor.
Yarışın Lideri Sarı Forma giyecek. Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna Türk Bayrağı taşıyacak
100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Sarı Forma: Yarış Lideri, Kırmızı Forma: En İyi Yokuşcu, Yeşil Forma: En Sprinter ve Beyaz Forma: En Genç Sporcu olarak zorlu etaplarda sahiplerine kavuşacak. 100.Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı onuruna Etap Birincisi Sarı Mayo sahibi sporcu, Türk Bayrağı taşıyacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu