Ekonomi

Mehmet Şimşek’ten AB’ye Çağrı

Bakan Şimşek’ten AB’ye Çağrı

Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen “Yarının Avrupası: Sınamalarla Yüzleşmek ve Geleceği Şekillendirmek” başlıklı panele katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünya düzeninin oldukça karmaşık ve parçalı olduğunu ve son 10 yılda tüm kıtalarda küresel krizlere tanık olunduğunu ifade etti. Şimşek, mevcut jeopolitik resesyon ve yaklaşan iklim krizi nedeniyle zorlu süreçlerin geleceğe yönelik önemli bir tehdit oluşturduğunu da vurguladı.

“Türkiye Önemli Bir NATO Ortağı”

Bakan Şimşek, konuşmasında Türkiye’nin Avrupa ile sıkı ilişkiler içinde olmak istediğini ve AB entegrasyon sürecinin her iki taraf için de son derece faydalı olacağına inandığını belirtti. Türkiye’nin güvenilir ve önemli bir NATO üyesi olarak Batı’nın güvenliği için kritik bir rol oynadığına dikkat çeken Şimşek, enerji alanında da Türkiye’nin önemli bir ortak olduğunu vurguladı. Türkiye’nin geleneksel enerji sahaları ve yeşil enerji alanında önemli bir coğrafyada yer aldığını belirten Bakan Şimşek, enerji arz güvenliği konusunda kilit bir ortak olmaya devam ettiğini ifade etti.

Şimşek: Gümrük Birliği Anlaşması genişletilmeli

Gümrük Birliği Anlaşması’nın genişletilmesi konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, AB ile yakın vadede bu anlaşmanın hizmetleri ve tarım ürünlerini de kapsayacak şekilde güncellenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin AB ile üyelik sürecinin devam ettiğini ve her iki tarafın da bu süreçten fayda sağlayacağını belirten Şimşek, bu güncellemelerin taraflar arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğine inandığını söyledi.

Bakan Şimşek, ayrıca Türkiye’nin küresel tedarik zincirleri açısından önemli bir rol oynadığına dikkat çekerek, Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü ve güçlü yumuşak gücü ile Avrupa için bir değer olduğunu ve Avrupa’nın daha büyük bir güç merkezi olmasına katkı sağlayabileceğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu