Politika

“Maliyet artarsa bu zamların da hiçbir anlamı kalmayacak”

S.S. 133 Nolu Şehiriçi Motorlu Taşıma ve Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin seçimli Olağan Genel Kurul toplantısı Kooperatif merkezinde yapıldı. Genel Kurula, Tüm Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği Genel Başkanı Ercan Soydaş, Aydın Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Muhammet Ali Künkcü, İstanbul Şoförler Odası Başkanı Göksel Ovacık, Fethiye Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Ayhan Yiğit, Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Aydın Esnaf ve Kefaletleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Karabenli, Aydın Tamirciler Odası Başkanı Hasan Eyefçi, Aydın Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Adnan Girgin ile S.S. 133 Nolu Şehirçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi üyeleri katıldı.

“BİZ KESİNLİKLE FİYAT TARİFELERİNE ZAM İSTEMİYORUZ”

Seçimli Olağan Genel Kurula Divan Başkanı Sema Üner, Başkan Yardımcılıklarına da Zeliha Kaya ve Özlem Demiral’ın seçilmesi, protokol üyeleri ve davetlilerden takdir topladı. Divan heyeti tarafından gündem maddeleri okutulurken, üyelerin onayı alındı. Başka aday çıkmayan seçimli Olağan Genel Kurul toplantısında yeniden başkan seçilen Okan Yalçın konuşmasında, “Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler sonucunda maliyet girdilerimizin artması sebebiyle siz üyelerimizin gelirlerinin korunması amacıyla fiyat tarifelerimizin güncellenmesi sağlanmıştır. Geçen yıl 5 lira olan tam biletimiz önce 7 liraya, bu geçtiğimiz pazartesi günü itibariyle de 10 buçuk liraya çıkarılmıştır. Öğrencilerimiz yine 4 liradan, 5 buçuk liraya, şimdi de 7 buçuk liraya çıkarılmıştır. Bu fiyat tarifelerinin güncellenmesiyle inşallah biraz olsun evimize, çocuğumuza ekmek götürebileceğiz. Tabii ki mazotların çok fazla artmaması kaydıyla, çünkü mazotlar maalesef 28, 30 bin bantlarına çıkarsa yine bizim yaptığımız işin hiçbir anlamı kalmayacak. Bu zamların da hiçbir anlamı kalmayacak. Biz her zaman söylüyoruz, dile getiriyoruz, biz kesinlikle fiyat tarifelerine zam istemiyoruz. Çünkü her zam bizden yolcu götürüyor. Bizler şehir içi taşımacılığız. Keşke eskisi gibi 1 lira 2 lira olmuş olsa tarifelerimiz. Çünkü bir duraktan diğer durağa yolcularımız vardı. Bir de Aydın’ın bu sıcağını göz önüne aldığımızda her durakta, iki durakta bir yolcu indi bindi yapabiliyorduk” diye konuştu.

“GELİR DESTEĞİMİZ 3 BİN 375 LİRA OLARAK HESAPLARIMIZA GEÇECEKTİR”

Deprem nedeniyle üniversitelerin kapanmasının şoför esnafına büyük zarar verdiğini de hatırlatan Başkan Yalçın, “Üniversitelerimizin kapanması bize ciddi bir zarar verdi. Normal şartlarda yazın 3 ay üniversiteler kapanırdı. O 3 ay boyunca Kemer Mahallesi grubunda çalışanlarımız yine rahat ederdi. Diğer tarafa geçen arkadaşlarımız pek para kazanamazdı. Bu depremden sonra maalesef 9 aya çıktı. Ama yine de buna şükür. Araç kamera sistemlerimiz ile ilgili yapılan sözleşmemiz gereği 01.01.2024 tarihine kadar bakım sözleşmemiz devam etmektedir. Her yıl Ocak ayında yapılması gereken zorunlu belediye aidatlarımız var. Bizim durağımızda çok şükür 2 yıl üst üste vizesini yaptırmayan yok. Ama bazı duraklarda bunlar oluyor. Yeni hat alan arkadaşlarımıza buradan uyarmak istiyorum. Bu vizelerinizi mutlaka zamanında yaptırın. Çünkü yaptırmamanız halinde bu devletten almış olduğunuz gelir desteklerini de alamıyoruz. Bu bakımdan 2022 yılı borçlarını aldırtılmadan sadece 2021 borçlarını ödeterek bu belediyedeki ruhsatlarımızın yenilenmesi sağlanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen gelir desteğimiz bin 500 liradan, 2 bin 250 liraya çıktı. İnşallah bu Temmuz’dan sonra çıkan kanun gereği 3 bin 375 lira olarak hesaplarımıza geçecektir. Bazı seferlerin boş gittiğini tespit ettik. Bunları önlemeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“KEŞKE İMKAN OLSA DA BİRÇOK DÜZENLEMEYİ YAPTIRABİLSEYDİK”

Toplantıda konuşma yapan Türkiye Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Genel Başkanı Ercan Soydaş ise, “Temelde iki tane problemi var bu sektörün. Bir müktesebat, iki ücretsiz taşıma. İkisiyle ilgili de üç buçuk yıldır yoğun bir tempoda girişimler yaptık. Özellikle müktesebat konusunda ciddi bir aşamaya geldik. Seçimden önce yetişmedi. Seçimden sonra tekrar gündeme gelecek büyük ihtimalle. Ve ücretsiz taşıma, en büyük problemi bu sektörün. Bu ücretsiz taşıma halk otobüslerinde var. Ücretsiz taşıma halk otobüslerinde neden var? Çünkü bunu biz yapmazsak belediyeler yapmak zorunda. Ve sözleşmeleri yönetmelikleri yaparken de kurallara uyarak çalışacağız diye taahhütte bulunuyoruz. Bizim baştan beri özellikle Aile Bakanlığı kısmına, Cumhurbaşkanlığına talebimiz ücretsiz taşımaydı. Yaşlıların maaşlarına ulaşım desteği adı altında bir para verin, bizim araçlarımıza Türkiye genelinde standart bir rakamla binsinler. Biz yaşlılarımızla, engellilerimizle kötü olmayalım. Yani karşı karşıya kalmayalım. Çünkü çok suiistimal edilen bir konu bu. Dediler ki aile bakanlıklarının illerdeki il müdürlükleri bu yaşlılarımıza, engellilerimize aylık kart alsın, versinler. Bunu yapalım. Bir kere engelliyle, hasta ayrımını mutlaka yapmak lazım dedik. Birçok talebimiz var bu konuda. Geldiğimiz noktada bizim mücadele ettiğimiz yani düzenleme yapılmasını istediğimiz kitle 12 milyon kişi var. Türkiye’de bu kartları kullanan 8 buçuk milyon yaşlı, 3 buçuk milyon engelli var. Takdir edersiniz ki ne birlik başkanlarımız ne Şoförler Odası Başkanlarımız, ne kooperatif başkanlarımız bizler karar mercileri değiliz. Biz sizin dertlerinizi çözülene kadar yetkililere çözüm önerileriyle beraber ileten mercileriz. Keşke imkan olsa da birçok düzenleme yaptırabilseydik” diye konuştu.

AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkcü ve Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç ise, Kooperatif Başkanı Okan Yalçın ve yönetiminin başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

YENİ YÖNETİM

S.S. 133 Nolu Şehiriçi Motorlu Taşıma ve Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin 2005 yılından buyana Başkanlığını yapan Okan Yalçın yeniden güven tazeledi. 7. Dönem için yeniden göreve seçilen Okan Yalçın Başkanlığında oluşan yeni yönetimde Nahit Atan, Önder Eroğlu, Basri Yaman, Edip Çağlayan, Günaydın Işık ve Aydın Uslubaş yer alırken, yedek üyeliklere Nizamettin Kanşıray, Ali Can, Murat Şekerci, Kayahan Zeren, Alpay Gümüştaş, Kazım Kapan ile Ramazan Karaca seçildi. Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine de Nuri Çakır, Ersin Karakan ve Zülkif Ozan getirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu