Yaşam

Kremna Antik Kenti’nde Kazı Başladı

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın öncülüğünde Kremna antik kentinde kazı çalışmaları devam ediyor. Psidia’nın önemli zenginliklerinden biri olan Kremna gün yüzüne çıkıyor.

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal kazı çalışmalarına başlanılması için büyük çaba sarf ettiği Kremna antik kentinde bu yılda kazı çalışmalarına başlandığını duyurdu. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Oğuzhan Erdoğan ve Kazı Başkanı Prof.Dr.Ayça Polat Becks ile birlikte Kremna antik kentinde incelemelerde bulundu. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıllarda Kremna antik kentimizde kazı çalışmalarının başlanması için farkındalık etkinliği yaparak 2000 yıl sonra meclis toplantısını bu antik kentimizde toplamıştık. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Beyefendi de bu çağrımıza kayıtsız kalmayarak kazı çalışmalarının başlaması için izin vermişti. Bucak Belediyesi olarak bizde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Ayça Polat Berks başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına geçtiğimiz yıllarda olduğu giibi bu yılda maddi-manevi büyük destek veriyoruz. Geçtiğimiz kazı döneminde Bucak Belediyesi olarak kazı heyetine birçok konuda destek olduk. Yine bu kazı döneminde kazı ekibine desteğimiz devam ediyor. Elimizdeki imkânlar çerçevesinde Psidianın kalbi olan bölgenin en önemli antik yerleşimlerinden biri Kremna’mızın gün yüzüne çıkması, turizme açılması için desteğimiz devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Burdur Valimiz Ali Arslantaş’a, Milletvekillerimize, Ak Parti Burdur İl ve Bucak İlçe Başkanlarımıza, meclis üyelerimize, il kültür ve turizm müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kremna Antik Kenti

Bucak İlçesine 10 km uzaklıkta Çamlık Köyü sınırları içerisinde yer alan Antik Kent, Aksu Vadisi’ne hâkim bir tepe üzerine Psidia’lılar tarafından kurulmuştur.

Önemli bir Psidia şehri olan Kremna’da ayakta kalan yapılar Roma Dönemi’ne aittir. Şehrin etrafı surlarla çevrilidir. Izgara planlı olarak kurulan kentin güney ve batıdan olmak üzere iki girişi vardır. Yapılan kazılarda çıkarılan büyük ve küçük Atena, Leto, Hygeia, Nemesis giyimli kadın, Apollon, Asklepios ve Herakles heykelleri Burdur Müzesi Kremna Salonu’nda sergilenmektedir.

Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları BaşladıKremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu