Gündem

Kosova’ya Aralık’ta Türk yatırımcıları geliyor

Kosova’ya Aralık’ta Türk yatırımcıları geliyor

Türkiye’deki yatırımcılar ve işletme sahipleri ile Kosova’da faaliyet gösteren farklı sektörlerin temsilcilerinin katılacağı forum, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da ileriye taşınması için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından desteklenen bir inisiyatif olan İzmir merkezli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (BASAM) organizasyonuyla gerçekleştirilecek olan Yatırım ve Ticaret Forumu, Kosova ile Türkiye arasındaki yatırım ve ticari ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Forumun düzenlenmesi için yapılan hazırlıklar kapsamında, TBMM 24. Dönem İzmir Milletvekili ve BASAM Başkanı Rıfat Sait liderliğindeki heyet, Priştine’de Kosova-Türkiye Ticaret Odası (KTTO) yetkilileriyle bir araya geldi.

KTTO Genel Sekreteri Esin Muzbeg ve BASAM yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmede, Yatırım ve Ticaret Forumu’nun düzenlenmesine yönelik işbirliği olanakları ele alındı.

Basam Genel Sekreteri Metin Karakoca, konuyla ilgili Kosovaport’a yaptığı açıklamada, Türkiye ve Kosova arasında bir köprü olacak Yatırım ve Ticaret Forumu için Kosova’da temaslar gerçekleştirdiklerini belirterek, “KTTO’yu ziyaret ederek, destek ve işbirliği talep ettik. KTTO, forumda bir sunum yapabileceklerini ve üyelerini davet edebileceklerini ifade etti. Türkiye’den yaklaşık 100’e yakın iş insanı, genel ticaret heyeti şeklinde etkinliğe katılacak. Farklı sektörlerde kapsamlı B2B (Business to Business) görüşmelerine olanak sağlayacağız. Türk iş insanları, Kosova’da yatırım fırsatları arayacaklar. Amacımız, Türk yatırımlarını Kosova’ya çekmektir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu