Dünya

Kosova vatandaşları için tarihi gün! AB’den vize açıklaması geldi

Kosova vatandaşları için tarihi gün! AB’den vize açıklaması geldiAvrupa Parlamentosu (AP) Kosova pasaportu sahipleri için AB’ye vizesiz seyahat imkanı tanınması kararını onayladı.
 
Tüm #Kosova vatandaşlarını tebrik ederiz! Kosova için tarihi bir gün. Avrupa Parlamentosu sonunda Kosova ile serbest vize uygulamasını onayladı. Yasa resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.
 
Parlamentonun Genel Kurulundaki oylamanın ardından yapılan açıklamada “Kosova vatandaşlarının herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vizeye gerek duyulmadan AB’ye ve AB vatandaşlarının Kosova’ya gitmelerine izin verilecek.” açıklamasını yaptı.
 
Kosova Başbakanı Albin Kurti, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ Bugün Kosova için harika bir haber veriyoruz! Avrupa Parlamentosu, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren vatandaşlarımız için vizesiz seyahati onayladı. Bu, bizi Avrupa Birliği’ne önemli bir adım daha yaklaştırıyor ve AB’nin sunduğu zenginliğe katkıda bulunuyor. Desteklerinden dolayı milletvekillerine teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.
 
Avrupa Parlamentosu’ndan gelen bu adımın önemli olduğu düşünülüyor.
 
Daha önce Kosova, Avrupa Birliği tarafından “potansiyel aday” ülke ilan edilmişti. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu