Dünya

Kömür zengini köy, “sıfır karbon” unvanını kazandı

Kömür zengini köy, “sıfır karbon” unvanını kazandıDüzinelerce tarım aracının park edildiği Zhuangshang köyündeki fotovoltaik şarj istasyonunda, çiftçi Chen Jiuhong elektrikli üç tekerlekli bisikletini şarj ediyor. Chen, “50 km’lik bir sürüşe olanak tanıyan tam bir şarj, 2 yuandan (yaklaşık 29 ABD senti) daha ucuza mal oluyor, bu da geleneksel dizel yakıtlı araçların aynı mesafeyi kat etme maliyetinin sadece beşte biri” diyor.
Adı geçen bu köy, kuzey Çin’deki kömür zengini Shanxi eyaletinde yer alıyor. Köy yakın zamanda Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Küresel Çevre Tesisi (GEF) tarafından Çin’deki sıfır karbonlu enerji gösteri köyü unvanını kazandı.

Köyün Parti Şefi Du Kanglei, 2019’da fotovoltaik enerji üretimini teşvik etmeye başladıklarını ve kademeli olarak kömür ve dizeli temiz enerjiyle değiştirdiklerini söyledi. Du, “Motosikletlerin yerini elektrikli üç tekerlekli bisikletler aldı, dizel çim biçme makineleri elektrikli çim biçme makinelerine dönüştü ve artık yemek pişirmek veya ısınmak için kömür yakılmıyor” diyor.

Zhuangshang köyündeki çiftlik evlerinin çatıları, mavi fotovoltaik panellerle donatıldı. Köylü Zhang Baomin, fotovoltaik panellerin tüm ev aletlerini çalıştırmaya yetecek kadar elektrik ürettiğini belirterek “Pirinç pişiricim, klimam ve ısıtıcım elektrikle çalışıyor. Eğer fazla elektrik üretirsek bunu ya depoluyor ya da şebekeye satıyoruz” dedi.

Köy, güneş enerjisinden daha iyi yararlanmak için kıraç arazileri fotovoltaik tesislere dönüştürüyor. Sarı Nehir’in bitişiğindeki büyük bir çorak arazide, 173 metre uzunluğunda bir fotovoltaik koridor inşa edildi. 320 fotovoltaik panelin bulunduğu koridor, yılda 220 bin kWh elektrik üretiyor. Terk edilmiş geleneksel bir mağara evi de yılda 130 bin kWh elektrik üreten bir fotovoltaik avluya dönüştürüldü.

Zhuangshang’ın yeşil dönüşümü, Maliye Bakanlığı ve GEF tarafından finanse edilen ve 2022’de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve UNDP tarafından resmi olarak başlatılan “Çin’in Kırsal Kasaba ve Köylerinde Sıfır Karbon Enerjisini Etkinleştirme Projesi”nin bir parçası. Köy, Nisan 2022’den Nisan 2023’e kadar 2,8 milyon kWh elektrik üreterek toplam 1.156 ton standart kömür tasarrufu sağladı ve 2 bin 882 ton karbondioksit emisyonunu azalttı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerinden Wang Jiuchen, Zhuangshang köyündeki temiz enerji uygulamasının örnek olması nedeniyle Çin’in gelecekte çok daha fazla sıfır karbon emisyonlu kırsal kasaba ve köyler kurmaya kararlı olduğunu söyledi.

Çin Uluslararası Radyosu (Birlik Haber Ajansı-BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu