Ekonomi

KOBİ’lerin ve Depremde Hayatını Kaybeden İşletmecilerin 2023 KOSGEB Borçları Silindi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, deprem sonrası KOBİ’lerin ve hayatını kaybeden işletmecilerin, KOSGEB’e olan 2023 yılı borçlarını sildiklerini duyurdu.

featured

KOBİ’lerin ve Depremde Hayatını Kaybeden İşletmecilerin 2023 KOSGEB Borçları Silindi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Elazığ’da düzenlenen “AK Parti Şehir Buluşmaları” etkinliğinde yaptığı konuşmada, KOBİ’lerin deprem sonrası hızlı toparlanmalarını desteklemek amacıyla KOSGEB desteklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Kacır, “Deprem sonrası KOBİ’lerimizin hızlı toparlanmaları adına bütün işletmelerimizin 2023 yılına ait KOSGEB borçlarını ve depremde hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını sildik.” dedi. Aynı zamanda, KOSGEB desteklerinin önümüzdeki ay güncelleneceğini ve destek limitlerinin artırılacağını belirtti.

Depremin etkisi altında zarar görmüş iş yerlerine yönelik olarak uyguladıkları Acil Destek Programı hakkında da bilgi veren Bakan Kacır, ilk 12 ayı geri ödemesiz ve 36 ay vadeli bir destek programını hayata geçirdiklerini söyledi. Elazığ’da 327 işletmeye destek sağladıklarını ve bu kapsamda 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduklarını ifade etti. Ayrıca, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmeye 53 milyon lira destek verdiklerini belirtti.

‘Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi’ kapsamında da 450 milyon Dolar tutarında dış finansmanı ülkeye kazandırdıklarını açıklayan Bakan Kacır, bu projenin KOBİ’lerin güçlenmesi için büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

KOBİ’lerin ve Depremde Hayatını Kaybeden İşletmecilerin 2023 KOSGEB Borçları Silindi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu