Politika

Kılıçdaroğlu: Yabancı asker postalı istemiyoruz

Kılıçdaroğlu: Yabancı asker postalı istemiyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“Yakınımızda İsrail-Filistin çatışması var. Çocukların, kadınların, yaşlıların öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Savaşın bir an önce son bulması en büyük dileğimizdir. Biz Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını istiyoruz. ”

”Biz Mescid’i Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekanlara saygı istiyoruz. Filistin halkına yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Akan kanların durdurulmasını istiyoruz. Biz CHP olarak Ortadoğu’ya barışın gelmesi için Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın kurularak Türkiye’nin bu bölgeye barış getirmesini istiyoruz. Bu politika bizim politikamız ama hükümetin de bunu uygulaması gerekiyor.”

Amasra Maden Katliamı davası

”43 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Davaları takip ediyoruz. Bu konuda CHP’nin verdiği mücadeleyi de anlatmamız gerekir. Metan oranı defalarca riskli seviyeye çıktığı, bunun müessesede olduğu, ancak bu durumda dahi işçilerin çalıştırıldığı bilirkişi raporlarında yer alıyor.

”Kazanın meydana gelmesinde TTK yüzde 100 bilirkişi raporu var. Peki ne oldu? TTK Müdürü terfi ettirildi.”

”Meclis’te bir tezkere görüşülüyor. Terör örgütünün saldırısına uğrayan bir kişi olarak teröre karşı çıktım. Teröre her zaman karşı çıktım, insan olan herkes teröre karşı çıkar. Terörle mücadele kaçınılmazdır, terörle mücadele için bizden ne isteniyorsa eyvallah. O tezkerede ‘TSK’yi gerekli takdirde sınırötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi.’ Eyvallah, hiç itirazımız yok. Ama cümle şöyle devam ediyor; ‘Ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de olunması.’ Ben kendi ülkemde kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyorum.”

”Terörle mücadele ayağı altında bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek, açıkça söylüyorum vatana ihanettir. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Yabancı askerler Türkiye’de neye müdahale edecekler. Yabancı asker geldiğinde, sen davet ettiğinde Kemal Kılıçdaroğlu olarak yabancı askerlerin önünde bütün CHP’liler olarak duracağız ve onları kovacağız. Beraber mücadele edeceğiz ve onları göndereceğiz.”

‘Adliye rüşvet’ haberleri

“13 Ekim 2023’te Timur Soykan, BirGün Gazetesi’nde Türkiye’nin en önemli haberlerinden birine imza atıyor. BirGün Gazetesi’ne atılan başlık son derece değerli; ‘Yargıda rüşvet ağı’. Apar topar yayın yasağı getirdiler. Timur Soykan’ı kutlamak lazım böyle bir yazıyı yazdığı ve gerçekleri kamuoyuyla paylaştığı için. İsmail Uçar, bir dilekçe veriyor. İlk kez devlette görev alan bir savcı, dilekçe vererek, yargıdaki çürümüşlüğü ortaya koyuyor. Belge, tutanaklar da var. Diyor ki savcı, yargı içinde çeteler oluştu. Kanserli hücreleri yok etmek için, bu çeteleri yok etmek için kemoterapi uygulamak gerekir diyor. Bu savcı ve hakimler, FETÖ’cü hakim ve savcılara rahmet okutur duruma geldiğini söylüyor. Uyuşturucu gibi bir melaneti hoş gören, uyuşturucu liderlerini serbest bıraktıran bu çeteyi çökertmeliyiz diyor. 125 kilo uyuşturucu maddeyle yakalanan kişiyi para karşılığı serbest bıraktılar diyor. Çete lideri yurt dışına çıkarken yakalanıyor ama serbest bıraktılar diyor.

Gökçer Tahincioğlu, T24’ün değerli yazarı. O da bir gerçeği daha paylaştı. Adliye koridorlarında sık sık konuşulan rüşveti. Ne diyor? 200 bin liraya erişim engeli getirebiliriz. Adli kontrol kararının kaldırılması için 100-150 bin gerekiyor. Yurt dışı çıkış yasağı için 500 bin lira gerekiyor diyor.

Yargıyı bu hale getirenler kim? Bunların aktörleri kim? Bu aktörlerle mücadele edilecek mi, edilmeyecek mi? Bizim bunu bilmeye ihtiyacımız var.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu