Gündem

Kampanyada sona geliniyor; Çaykur işçilerinin çalışma süreleri uzayacak mı?

Kampanyada sona geliniyor; Çaykur işçilerinin çalışma süreleri uzayacak mı?

ANKARA/BHA

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaş çay alım kampanyasında sona yaklaşılırken, gözler ÇAYKUR‘da çalışan mevsimlik işçilere verilen çalışma sürelerinin uzatılacağı sözlerine çevrildi.

Kamuda bazı kurumlarda çalışan mevsimlik ve geçici işçiler yapılan düzenleme ile kadro alırken, Çaykur işçilerinin beklentisi sürüyor. Kurumda 6 ay istihdam edilen mevsimlik işçiler, bu süre sonunda işten çıkarılıyor. Genel seçimler öncesi Çaykur işçilerinin çalışma sürelerinin uzatılmasına yönelik yapılan açıklamalara rağmen adım atılmaması ile hayal kırıklığı yaşayan mevsimlik işçiler kampanya dönemi sona ermeden beklentilerinin karşılanmasını istiyor.

HENÜZ ADIM ATILMADI

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler, kadro ve süre uzatımı taleplerini her fırsatta gündeme taşımayı sürdürüyor. Sayıları 9 bin 200’ü bulan mevsimlik işçiler kendilerine kadro ve 8 ay çalıştırma sözü verildiğini ancak henüz bir adım atılmadığını belirtiyor.

KONU SİYASETİN GÜNDEMİNDE

Konuyu yakından takip eden AK Parti Rize Milletvekilleri, ÇAYKUR işçileri ile bir araya gelerek sorunun çözümü konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. TBMM’nin açılmasıyla birlikte gözler yeniden Çaykur mevsimlik işçileri ile ilgili yapılacak düzenlemeye çevrildi.

KADRO VE SÜRE UZATIMI BEKLENİYOR

Çaykur işçileri kampanya dönemi sona ermeden kadro ve çalışma sürelerinin uzatılması ile ilgili düzenlemenin hayata geçirilmesini istiyor. Bu yönde taleplerini gündeme getiren işçiler çözüm bekliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada “Çay işçilerinin 4 aylık çalışma süresini 6 aya biz çıkardık işçilerimizin çalışmadıkları dönemlerde de ki dönemlerde sağlık sigortası sorununu bir sözlük mevcut sıkıntılarınızı da hal yoluna yine biz koyacağız arkadaşlarıma gereken talimatı verdim Yeter ki biz aramıza kimseyi sokmayalım Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi bozmayalım gerisi Allah’ın izniyle gelecek ülkemizin imkanları genişledikçe gereken neyse o yapılacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu