Dünya

İsviçre’de 2022 Yılında 708 Irkçılık Olayı!

İsviçre’de 2022 Yılında 708 Irkçılık Olayı!İsviçre’nin ırkçılık raporu yayınlandı
İsviçre’de ırkçılık günden güne artıyor. 2022 Yılında toplamda 708 ırkçılık vakası kayıtlara geçti.
Haber: Bahtiyar Okumuş
BERN – SonntagsBlick Gazetesi, Irkçılığa Karşı Federal Komisyon (EKR) ve Irkçılığa uğrayanlara Danışma hizmetleri veren kurumların, geçen yıla ait henüz yayınlanmamış ırkçılık raporu hakkında haberinde detayları açıkladı. Rapora göre, İsviçre genelinde faaliyet gösteren 21 Irkçılıkla mücadele Danışma merkezlerine geçen yıl 708 çeşitli şikayetlere ulaştı.
Irkçılığa Karşı Federal Komisyon (EKR) ile humanrights.ch’in 2022 değerlendirme raporuna göre en çok vaka, 133 ile işyerlerinde görüldü. Bunu 116 vaka ile eğitim sektörü takip etti.
Ağır etkilenen diğer alanlar; 96 ile idare, 82 ile mahalle-komşuluk, 67’si ise özel şahıslar şeklinde sıralandı. Rapora göre, siyahi karşıtı ırkçılık (276) ile yabancı düşmanlığı (275) en sık görülen ayrımcılık nedenleri oldu.
Raporda bir yıl öncesine oranla rakamların ürkütücü şekilde artış gösterdiğine dikkat çeken Danışma Merkezileri, Polise veya mahkemelere intikal etmemiş ırkçılık vaka sayısının gerçekte çok yüksek olduğuna dikkat çektiler. Raporda danışma merkezlerine ulaşan şikayetlerin gerçek rakamları yansıtmadığını belirterek, ırkçılığığa uğrayıp şikayetde bulunmayan veya ırkçılığa uğradığını itiraf etmeyenlerin sayısının çok yüksek olduğu belirtildi.
Irkçılıkla mücadele danışma merkezleri, özellikle okullarda çocukların dinleri, ırkları ve inançları yüzünden hakaret ve küfüre maruz kalmalarının endişe verici olduğuna vurgu yaptılar. Özellikle Okullarda ve İş yerlerinde ciddi Irkçılık artışın olduğuna dikkat çekilirken, köken olarak İsviçreli olmayanlar veya ten renkleri veya din farklı olan kişiler daha çok ayrımcılığa ve ırkçılığa uğradıkları belirtildi.
Komisyon ayrıca en çok ırkçılık olaylarının İş yerlerinde ve daha sonra Mahalle/Komşuluk ilişkilerinde yaşandığı belirtiliyor. Kamusal açık alan ve Bürokrasi de de birçok ırkçılık vakalarının meydana geldiği belirtiliyor.
Yabancıların ise en çok okullarda, iş veya ev aramalarında ırkçılıpa maruz kaldıklarını tespit edildiği, ancak şikayetler olmadığı veya delil yetersizliğinden bu vakaların kayıt altına girmediğini açıkladı.
HUKUKİ DURUM
İsviçre Anayasasının 8. Maddesinin birinci fıkrasında „Bütün insanlar yasa önünde eşittir“, 8. Maddenin ikinci fıkrası ise „Bir insanın, geldiği yer, ırkı, cinsiyeti, yaşı,dili,sosyal durumu,dünya görüşü,politik anlayışı veya vucutsal, düşünsel, fiziki engeli nedeniyle ayrımcı bir davranışa tabi tutulması yasaktır.“ demektedir. Ancak isviçre yasaları ırkçılık konusunda yeterli değildir. Toplu İş sözleşmelerinde ayrımcılığa karşı maddeler hala konulmamıştır. Irkçı davranışlara verilen cezalar artırılmamıştır. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu