Gündem

İstanbul’da Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı Fotoğraf Sergisi Açılacak

İstanbul’da Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı Fotoğraf Sergisi Açılacak

Hakan Bakar Sivas BHA

Cumhuriyet’in ilanından günümüze Sivas’ın sosyal, kültürel ve ekonomik değişimine şahitlik eden fotoğraflardan oluşan ‘Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı 1923-2023 Fotoğraf Sergisi’nin açılışı Sivas Valiliği tarafından İstanbul Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Sergi Salonunda 20 Ekim 2023 Cuma günü gerçekleştirilecek.

Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı 1923 – 2023 Fotoğraf Sergisi Açılacak

Sivas Valiliği tarafından İstanbul Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Sergi Salonunda ‘Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı 1923-2023 Fotoğraf Sergisi’nin açılışı 20 Ekim Cuma günü Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in katılımıyla yapılacak.

Sergide, 29 Ekim 1923’e ait Cumhuriyet’in ilanı töreniyle başlayıp 2023’te yüksek hızlı trenin Sivas’a gelmesiyle sona eren bir fotoğraflar ve anılar yer alacak. Temelinde yer aldığı Cumhuriyet’le geçen son asırda, Sivas’ın nereden nereye geldiğini; ulaşımda, eğitimde, kentleşmede, çalışma hayatında, sağlık hizmetlerinde nasıl evrelerden geçtiğini gösteren 65 fotoğraf sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Zaman geçer, şehirler ağır aksak ya da tez canlılıkla ona ayak uydurur. Şehir fotoğrafları ise olanlara sessizce şahitlik eder. Sivas binlerce yıllık tarihinin son asrında, kuruluşunda omuz verdiği Cumhuriyet’le birlikte zamanı yakaladı. Trene, elektriğe, musluktan akan suya, Türkiye’nin 13. üniversitesine, doğal gaza, uluslararası hava limanına, yüksek hızlı trene ve daha pek çok çağdaş imkâna kavuştu. “Sivas’ın Cumhuriyet Yüzyılı” adlı sergide, bu muazzam değişimin fotoğraflar üzerinden seyri mümkün olacak. İnsanların yüzlerindeki ve kıyafetindeki, binaların estetiğindeki ve işlevlerindeki, şehrin bütün olarak morfolojisindeki ve atmosferindeki farklılaşma, fotoğrafların geçidiyle anlatılacak.

Sivas Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından tertip edilen sergi; Valilik Basın Müdürlüğü, Sirer Doğan, Adnan Yolalan, Gülsevin Arefeoğlu, Kubilay Dökmetaş, Müjgân Üçer, Ahmet İzzet Göze, M. Necati Güneş’in arşiv kaynaklarından yararlanılarak oluşturuldu. Sergi, 22 Ekim Pazar günü saat 18.00’e kadar açık kalacak.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu