Gündem

İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı İlk Kez Düzenlenecek

İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı İlk Kez Düzenlenecek

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek İstanbul Balkan Turizm Borsası (IBTB) Fuarı için açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Son yıllarda Balkan ülkeleri ile Türkiye arasında stratejik düzeyde artan iş birlikleri, sosyal ve ekonomik ilişkilerimizi de oldukça güçlendiriyor” dedi.

Firuz Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti:

“Bu gelişmeyi destekleyen alanların başında ise şüphesiz ki turizm geliyor. Her iki bölgede toplam 8 milyonu aşkın bir turist hareketliliği söz konusu. Hedefimiz ise bölgedeki turizm hareketinin daha da hızlanmasını sağlayarak karşılıklı ziyaretçi hacminin 10 milyon seviyesine ve üzerine çıkarmak.

Geçmişi 50 yıla dayanan Türk turizminin köklü meslek kuruluşu olarak Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), böylesi önemli bir sektör olan turizmin gelişiminde yeni olanakların değerlendirilmesi ve geliştirilmesinde her zaman öncü rolünü üstlendi. Yüklendiğimiz bu misyondan hareketle Balkanlarda gelişen turizme destek vermek ve ülkemizin Balkan turizm pazarındaki yerini ve konumunu daha da güçlendirmek için gereken adımları atmak üzere çalışmalarımızı hızlandırdık.

Ülkemizde turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik desteklerimiz kapsamında, bünyemizde faaliyetlerini sürdüren iştirak şirketimiz TÜRSAB Fuarcılık Hizmetleri Ticaret A.Ş tarafından farklı bölgelerimizde düzenlediğimiz turizm fuarlarına bir yenisini ekleyerek, birliğimiz ana desteği ve İBB Kültür AŞ iş birliği ile 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nı hayata geçiriyoruz.

20-22 Eylül 2023 tarihleri arasında turizm profesyonelleri ve ziyaretçilerini Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda buluşturacak olan 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı, sektöre yepyeni bir kaynak yaratarak sektörel iş birliği imkanlarının artırılmasını sağlayacak.

Konumu itibarıyla Asya ile Avrupa arasında bir köprü oluşturan Türkiye, Balkanlar ve diğer hedef ülkeler arasındaki sağlam turizm bağlarının tesis edilmesi ile bu konumun güçlendirilmesi bakımından önem arz ediyor. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nın bu anlamda önemli bir misyon üstlenmesini ve bölge turizmine destek olarak yepyeni bir canlılık getirmesini hedefliyoruz.

Panel, söyleşi, alım heyetleri programları gibi farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacak olan fuarımıza sektörel hacmin ve iş kalitesinin artırılması hedefiyle satın alma ve karar verme yetkisine sahip turizm profesyonelleri özel olarak seçilerek davet ediliyor. Fuarda gerçekleşecek B2B ikili görüşmelerle bölgenin turizm zenginliklerini yakından tanımalarının yanı sıra bölgesel kalkınmaya ve sürdürebilir turizme yönelik önemli anlaşmalara imza atmaları sağlanacak.

Fuarın İstanbul gibi bir büyük dünya metropolünde düzenleniyor olması da katılımcılarına büyük avantajlar sunacak. Dünyanın birçok noktasından gelecek katılımcı ve ziyaretçiler arasında gerçekleşecek ikili görüşmeler ile fuar bir turizm borsası olarak önemli bir işleve sahip olacak. 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı katılımcıları, değişik turizm alanları ve yepyeni pazarlara yönelik iş birlikleri yapabilecek.

IBTB 1.İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nın başta ülke turizmimiz olmak üzere Balkanlar ve bölgedeki tüm sektör paydaşları ve katılımcılarına hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu