Ekonomi

İnegöl’ün Afrika ile İş Birliği Gelişiyor

İnegöl’ün Afrika ile İş Birliği Gelişiyor

Hasan ÖZDEMİR/BURSA – BHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Afrika ve Orta Doğu ülkelerine yaptığı ekonomik zirveler meyvelerini veriyor.

Bir yandan da 500 milyar dolar ihracat hedefini destekleyici iş birlikleri sağlanırken, İnegöl’de bu konuda önemli bir adım attı.

İnegöl protokolü ve misafir heyetler ile İnegöllü iş insanlarının katıldığı bir buluşma gerçekleştirildi.

İnegöl’de mobilya işi yapan firma sahibi Güzel Çelik, “Cumhurbaşkanımızın başlattığı Türkiye Yüzyılı vizyonuna ve hedefine ulaşmak adına Çelmo ailesi olarak bize düşen görevi yerine getiriyoruz. Kısa bir süre önce 30 bin m2 olan tesisimizi 60 bin m2’ye çıkardık. 35 yılın bize verdiği tecrübe ile İnegöl Mobilya markasının verdiği güç ile çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılında Afrika kıtasında bayi sayımızı 100’den 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da İnegöl’de çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını kaydederek; “Afrika bölgesinden, Kenya’dan misafirlerimizi ağırlıyoruz. İş dünyasından özellikle aralarında mobilyacılar ve farklı meslek gruplarının da yer aldığı iş insanlarını şehrimizde ağırlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da biliyorsunuz 500 milyar dolar ihracat hedefi var. Şehrimizde ihracat yapan başta mobilya olmak üzere pek çok firmamız farklı sektörlerde ihracat odaklı çalışıyor. Bizler üretim yapan, ihracat yapan her firmamızı önemsiyoruz. Bugün de girişimci mobilya firmalarımızın üzerinden organize edilen, 100 Kenyalı iş insanını şehrimizde ağırlıyoruz. Burada belirli ziyaretler, sektör temsilcileriyle görüşmeler ve şehrimizi tanıtabilmek adına bir dizi ziyaretler gerçekleşecek. Cumhurbaşkanımızın koyduğu bu hedeflere ulaşmak adına İnegöl önemli bir katkı sunuyor. Yaklaşık 1.6 milyar dolar ihracatıyla İnegöl ihracat yapan iller sıralamasında da kendisine 17-18’inci sıralarda yer bulmakta. Ancak tabi bu kesinlikle yeterli değil. Firmalarımızın çok girişimci ve cesaretli yaklaşımları, 150 ülkenin üzerinde ihracat gerçekleştirmeleri bizleri de inanılmaz cesaretlendiriyor. Biz de şehrin yöneticileri olarak onların önünden giderek ihtiyaçlarını karşılamak, bu organizasyonlarda onlara destek vermek gibi katkılarımızı sunmaya gayret ediyoruz. Yapılan bu organizasyon ve gelen misafirlerle görüşmelerin de hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu