Ekonomi

IMF’den Uyarı: Küresel Finansal Koşullar Zorlaşıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Güney Afrika Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, küresel finansal koşulların zorluğunun arttığını, artan jeoekonomik ayrışma ve iklim değişikliğinin gelişmekte olan piyasalar için dış koşulları değiştirdiğini belirtti.

featured

IMF’den Uyarı: Küresel Finansal Koşullar Zorlaşıyor

Gopinath, bu değişikliklerin ekonomik ortamı büyük ölçüde etkilediğini ve dünyayı daha belirsiz ve değişken hale getirdiğini vurguladı.

Küresel faiz oranlarının uzun bir süre boyunca yüksek kalmasını beklediklerini ifade eden Gopinath, enflasyonun hedeflenen seviyeye döndürülmesi çabalarının sürdüğünü, ancak faiz oranlarının uzun süre boyunca yüksek kalmasının kaçınılmaz olduğunu düşündüklerini belirtti. Ayrıca, faiz oranlarının uzun süre düşük seviyelere geri dönme olasılığının düşük olduğunu da ekledi.

Gopinath, bu zorlu ortamda gelişmekte olan ülkelerin finansman koşullarının zorluğunun devam etmesini beklemenin makroekonomik temellerin güçlendirilmesinin önemini vurguladı. Aynı zamanda, bu ülkelerin mali tamponlarını yeniden oluşturması, ticareti çeşitlendirmesi ve reformlarla ayrışmaya karşı dayanıklılığını artırması gerektiğini, ayrıca mali ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir iklim stratejisi uygulamasının önemini vurguladı.

IMF’den Uyarı: Küresel Finansal Koşullar Zorlaşıyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu