Politika

İlaç Temel İhtiyaçtır, KDV Yüzde 1 Olsun

CHP Balıkesir Milletvekili Sarı’dan İlaçta İndirim Kanun Teklifi: İlaç Temel İhtiyaçtır, KDV Yüzde 1 Olsun

Pervin BÖLÜKBAŞI/BALIKESİR – BHA

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, AK Parti iktidarının iğneden ipliğe zam furyasını sürdüren uygulamalara dur denmesi gerektiği belirterek, “Ekonomik soykırıma dönüşen krizin faturasını vatandaştan çıkaran AK Parti iktidarı buna bir son vermelidir. İsraf ekonomisinin sorumlusu vatandaşlar değil, AK Parti iktidarıdır.” dedi.

CHP’li Sarı vatandaşın sofrasında, tarlasında, giyiminde, ulaşımında her şeye zam yapıldığını bu furyadan hastaların yaşamsal öneme sahip ilaçlarının da nasibini aldığını söyledi. “İlaç, yemek gibi, su gibi yaşamsal öneme sahiptir” diyen Serkan Sarı, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesiyle ilaç KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarıldı. Vatandaşın alım gücünün hızla düştüğü bir ortamda hem SGK, hem vatandaş, hem de eczacılara büyük bir yük getiren bu artışa bir de yüzde 30,5 zam eklendi. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ile birlikte vatandaş yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakıldı. Zamlar, vatandaşın hayatını tehlikeye atar duruma geldi.”

Hastalarımız ‘Zam’ İle ‘İlaç Yokluğu’ Kıskacında

“Türk Lirası her geçen gün değer kaybediyor. Dışa bağımlı olduğumuz ilaçlarda da döviz kuruna bağımlı olarak fiyat artışı ve tedarik sorunu yaşanıyor. Döviz kurunda artışlarla birlikte ilaç şirketleri maliyetle ilgili sıkıntı yaşamaya başlıyor. Bu durumda da piyasada ilaç yokluğu baş gösteriyor. Süreç ilaç şirketlerinin zam talep etmesiyle devam ediyor. ‘Ya zam ya yokluk’ kıskancında kalan hasta vatandaşlarımız AKP iktidarının ekonomik soykırımında yaşam mücadelesi veriyor.”

İlaca gecen yıl 3 kez toplamda yüzde 135 zam yapıldı. AKP iktidarının ekonomik soykırımı hastalarımız için hayati önem taşıyan ilaçlar için de tercihini zam yaparak kullandı. Vatandaş yine düşünülmedi.”

CHP’li Serkan Sarı eczacılarla hastaları karşı karşıya getiren AKP iktidarı uygulamalarının yarattığı enflasyonist ortamda ilaç fiyatları arttıkça düşük karlı baremdeki ilaç sayısı artarak eczacıların da zarar ettiğini belirterek, “Bu kısır döngüyü yaratan iktidar kangren olan bu soruna da çözüm üretmemiştir.”

”Dışa Bağımlılık, Yerli Üretimi Teşvikle Sonlanır”

Türkiye’nin ilaçta dışa bağımlı olduğunu, ilacın dışa bağımlılığını azaltarak yerli ilaç üretiminin desteklenmesi ve kur değişikliklerinden daha az etkilenmesi için önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Sarı, “Dışa bağımlılığa karşı, stratejik ve yaşamsal öneme sahip olan yerli ilaç sanayinin, üretimin her aşamasını kapsayacak ciddi ve ivedi tedbirler alınmalı.” diye konuştu.

İlaçta KDV’yi Yüzde 1’e Düşürecek Teklif

CHP’li Serkan Sarı’nın hazırladığı ve Meclis Başkanlığına sunduğu 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifi yasalaşırsa, kronik hastalığı için ilaç kullanandan ayakta tedavi gören hastaya kadar tüm hasta vatandaşlar olumsuz etkileyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile KDV oranında yapılan artış da geri alınmış olacak. Seçimden sonra ilaca KDV artışı ve yüzde 30,5 oranında yapılan zamla birlikte yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda bırakılan vatandaşlar bu kanun teklifinin Meclis’ten geçmesiyle bütçesinden daha az harcayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu