Gündem

Hukuk Devleti Hepimizin Kırmızı Çizgisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hukuk Devleti Hepimizin Kırmızı Çizgisidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Başkanlığı’nda gerçekleşen 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni’ne katıldı.

Törende gerçekleştirdiği konuşmasında Erdoğan,”6 şubat depremlerinde hayatını kaybeden 231 yargı çalışanlarımızın her birine Allahtan rahmet diliyorum.” diyerek depremde hayatını kaybeden yargı çalışanlarını andı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

”Deprem bölgesinde vatandaşlarımıza sunulan adalet hizmetlerinin hızlı ve etkin yürütülmesi için çalışmalarımız sürüyor. Her anlamda şartlar neyi gerektiriyorsa, afetzedelerimiz neye ihtiyaç duyuyorsa, onu yapmaktan geri durmayacağız.”

”Depremden bu yana bölgede oluşan iş yükünü karşılamak üzere 131 yeni mahkeme kuruldu. Sahadaki duruma göre 189 yeni mahkemenin kurulma işlemleri devam ediyor. Kurulan bu mahkemeler hem adli, hem idari yargıda davaların daha hızlı karara bağlanmasını sağlayacaktır. ”

”İki ay sonra bu topraklarda kurduğumuz son devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını coşkuyla kutlayacağız.”

”Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine ilerlerken, bugün nerede olduğumuzun kapsamlı ve objektif değerlendirmesini yapıyoruz.”

”Hiçbir komplekse kapılmadan, cesaretle sorunlarımızın üstüne gidecek, kazanımlarımızı koruyacak ve eksiklerimizi gidereceğiz.”

”Ülke Olarak Hedeflerimizi Büyütüyoruz”

”Hukuk devleti hepimizin ortak hedefi ve kırmızı çizgisidir. Hiçbir vatandaşımız adliye kapısının adalet kapısı olduğu şüphesine kapılmamalıdır.”

”Hükümet olarak adalet sisteminde yaşanan aksaklıkları giderebilmek için sunulan teklifleri değerlendirdik.”

”Her yıl yeni yargı paketleriyle reform sürecini kesintisiz sürdürüyoruz. Yasama organımız da üstüne düşeni yaparak bu düzeni sürdürüyor.”

”Cumhuriyetimizin 2’inci asrını karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde ülke olarak hedeflerimizi büyütüyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz, sadece hedeflerimiz değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik içinde daha güçlü ve refah dolu bir Türkiye’nin hayalini taşıyor. Karşılaştırmadığımız olumsuzluklar, maruz kaldığımız haksızlıklar bizi küstürmedi.”

”Adliyenin Adalet Kapısı Olduğunda Şüpheye Kapılmayın”

”Hiçbir vatandaşımız adliyenin adalet kapısı olduğundan şüpheye kapılmamalı, hakkını huzuru kalple aramalı. Bunun için hukukun üstünlüğünden taviz veremeyiz. Hukuk devleti hepimizin kırmızı çizgisidir. Yargıya olan güveni artırarak, toplumdan gelen serzenişlerin önüne geçmek hepimizin görevidir.”

”Ülkemiz genelinde 280 yeni adalet sarayı inşa ederek, merdiven altı odalarda adalet dağıtılmaya çalışılan manzaralara son verdik. Mahkeme sayılarımızı adli yargıda 95, idari yargıda yüzde 45 oranında arttırdık. Önümüzdeki süreçte yargı organlarında ihtiyaç duyulan reformları yapacağız.”

”UYAP’I Yapay Zekayla Geliştirme Çalışmaları Devam Ediyor”

“UYAP’ı yapay zekayla geliştirme çalışmaları devam ediyor. Dijital Dönüşüm Ofisi ve TÜBİTAK işbirliğindeki projeyle davaların sonuçlanma süresi kısalacak.”

”Usta çırak ilişkisi esasına dayanan hakim ve savcı yardımcılığı müessesesinin, hukuk camiamıza önemli katkıları olacağına inanıyorum.”

”Avukatların mahkeme faaliyetine katkısının artırılmasında fayda görüyoruz. Belli davalar için avukat tutma zorunluluğu üzerinde hep birlikte çalışabiliriz”

Erdoğan’dan Yeni Anayasa Mesajı

”Darbe Anayasasının gölgesinde “Türkiye Yüzyılını” konuşmayı, ülkemiz ve demokrasimiz için zül addediyoruz. İstiklal ve istikbali için bu kadar ağır bedeller ödemiş milletimizin yeni bir anayasayı, anasının ak sütü gibi hak ettiğine inanıyoruz. Milletimize vaadimiz olan birinci sınıf demokrasi, birinci sınıf ekonomi ve birinci sınıf özgürlüklerin tamamlayıcısı, birinci sınıf anayasa olacaktır.”

”Meclis’in açılışıyla birlikte Türk demokrasisini yeni bir Anayasaya kavuşturmak için girişimlerimizi tekrar başlatacağız. ”

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu