Politika

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak Oldu

Genelkurmay Başkanı Metin Gürak Oldu

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantı, 3 saat sürdü.

Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvvetleri’ndeki terfi ve atamalar ele alındı. Toplantı gündeminin en dikkat çeken konusu ise Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanı olarak göreve başlaması ardından Genelkurmay Başkanı görevine getirilecek ismin açıklanması oldu.

Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanı olarak göreve gelmesi ardından Genelkurmay Başkanlığı görevini Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, yürütmeye başlamıştı.

Yeni Genelkurmay Başkanı 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak olarak açıklandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak Oldu
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak Oldu

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Muharip Hava Kuvvet Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na

YAŞ kararı ile, 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olarak 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 63 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 24 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 365 albayın görev süreleri ise iki yıl süre ile uzatıldı.

2 general yaş haddi nedeniyle 01 Eylül 2023 tarihinden, 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2023 tarihinden geçerli olarak emekliye sevk edildi.

Halen 266 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 286 olacak.

Korgeneraller İrfan Özsert ve Kemal Yeni Orgeneralliğe; Hv.K.K.’lığından Korgeneral İsmail Güneykaya Orgeneralliğe; Tümgeneraller Zorlu Topaloğlu, Sezai Öztürk ve Mustafa Oğuz Korgeneralliğe terfi edildi.

Tümamiral İbrahim Özdem Koçer Koramiralliğe; Tümgeneraller Erdoğan Gür ve İsmail Üner Korgeneralliğe terfi etti.

Tuğgeneraller Burhan Aktaş, Mehmet Özeren, Özkan Ulutaş, Mehmet Yasin Kalın, Faruk Metin, Mehmet Cafer Aksoytürk, Ertan İnaltekin, Subutay Adaş, Murat Ataç, Hurşit Ağırcan, Mücahit Zorlutuna, Ahmet İbiş, Hakan Tunç ve Osman Alp Tümgeneralliğe terfi etti.

Tuğamiraller Mehmet Baybars Küçükatay, Alper Yeniel, İsmail Güldoğan, Refik Levent Tezcan, Ramazan Özoğul ve Hüseyin Tığlı  Tümamiralliğe ve Tuğgeneraller Kemal Turan, Hayrettin Koca ve Ertunç Ertufanlı Tümgeneralliğe terfi etti.

TSK’da İlk Kadın Amiral Gökçen Fırat

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan Kurmay Albay Gökçen Fırat amiralliğe terfi etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu