Yaşam

Genç Liderler Programı Ankara’da Başlıyor

Genç Liderler Programı Ankara’da Başlıyor

ANKARA/Hakan KISACA – BHA

Başkanlıktan Yapılan Açıklamada Şu İfadelere Yer Verildi:

Yurtdışında yaşayan Türk toplumunun bulundukları ülkelerin kültür, siyaset ve sosyal hayatında daha aktif olabilmeleri, öncelikle yeni yetişen nesillerin yüksek idealleri ve o ideallere ulaştıracak doğru vasıtalarla mümkündür. Bu doğrultuda Genç Liderler Programı yurtdışındaki toplumumuzun her katmanında yönlendirici ve etki sahibi rol modellerin yetişmesini, yeni nesillerin eğitimi ve sosyal hayatlarındaki başarılarının desteklenmesi maksadıyla hazırlanmıştır.

Program farklı ülkelerde eğitim ve sosyal hayatta başarı gösteren gençlerin 21-27 Ağustos tarihlerinde bir haftalık bir program dâhilinde eğitim almalarını öngörmektedir. Bu eğitim içeriği itibariyle; gençlerin öncelikle toplum ve bireysel hayatlarındaki idealizmini gaye edinmekte, kimlik ve kültürümüzü yaşatarak bulundukları toplumlarda sosyal, siyasi, akademik ve sivil toplumda önemli konumlara gelmelerini hedeflemektedir. Bu doğrultuda gençlerin öz kimlik ve kültürlerine olan bağlılıklarını temin etmek ve başarılı konumlara gelebilmelerini sağlamak programın ana hedefini oluşturmaktadır. Programın kimlik inşa edici muhtevasıyla dil, kültür ve tarih konularında gençlerin yetişmesini öncelemekte, kişisel gelişim, kültürlerarası iletişim, uluslararası siyaset, yurtdışında Türkler gibi konular eğitim programının içeriklerinden bazılarını oluşturacaktır. Gençlerin kendi aralarında birlikteliği ve ileride hem Başkanlığımızla hem de ülkemizin ilgili kurumlarıyla ilişkilerinin kalıcılığının sağlanması maksadıyla programda kurum ziyaretleri de yer almaktadır. Bunun yanında program içerisinde kültür ve tarih gezileri ve sanat atölyeleri düzenlenmesi planlanmaktadır.

Katılımcıların konaklama ve yurtiçi ulaşımı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı karşılayacaktır.

Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı toplam 15 ülkede yetişen gençlerimiz arasından seçilen grubumuzla, program İstanbul ve Ankara illerinde gerçekleştirilecektir. Programın detaylı hali daha sonra paylaşılacaktır.

Eğitim programlarının yanı sıra seçilen öğrencilerle birlikte çeşitli alanlarda sunum çalışmaları, proje geliştirme gibi grup çalışmaları yapılarak programa aktif olarak katılımları amaçlanmıştır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu