Ekonomi

Fiskobirlik’ten Dev GES Yatırımı

Fiskobirlik’ten Dev GES Yatırımı

Fiskobirlik Giresun’da dev bir Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuruyor. Fiskobirlik proje ile hem kendi tesislerinde kullanmış olduğu elektriği kendi üretmek, hem elde edilecek olan gelirle yeni finansman kaynakları oluşturmayı hedefliyor.

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar yaptığı açıklamada, Giresun ili Şebinkarahisar ilçesi sınırları içerisinde 84 dönümlük arazi üzerine Güneş Enerjisi Santrali yapımı için gerekli izinlerin ve anlaşmaların sağlandığını, önümüzdeki günlerde projenin hayata geçirilmesi için startın verileceğini açıkladı.

Başkan Bayraktar, Doğu Karadeniz Bölgesinde temeli atılan en büyük GES’i olma özelliğini taşıyan proje ile birlikte, yılda yaklaşık 40 milyon TL’nin üzerinde bir tasarruf sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Yatırım Bedeli 100 Milyon TL

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar; “Fiskobirlik olarak Giresun ili Şebinkarahisar ilçesinde Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için Milli Emlak’tan 29 yıllığına 84 dönüm arazi kiraladık. Önümüzdeki günlerde temelini atacağımız GES projemiz, Giresun’da bulunan fabrikamızın kurulu gücünün iki katı kapasitede yani 4,5 megavat gücünde olacak. İlgili Bakanlığımızdan ve kurumlardan gerekli izinleri ve işlemleri tamamlamış bulunmaktayız. 100 Milyon TL üzerinde bir yatırım bedelimiz var. İnşallah önümüzdeki hafta Şebinkarahisar’da bulunan arazimizde tesviye işlemleri yapılacak ve tesisin kurulumuna başlanacak. Yaklaşık 3-4 ay içerisinde projemizi tamamlayıp devreye alınmasını planlıyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Projeyi Kendi Kaynaklarımızla Hayata Geçireceğiz

Küresel ısınma ile birlikte yenilebilir enerji kaynaklarının daha da önemli hale geldiğini belirten Başkan Bayraktar, Fiskobirlik olarak bu alanda da sektörün öncülerinden olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Bayraktar açıklamasında; ‘’Bu proje, Giresun’un ve Doğu Karadeniz Bölgesinin temeli atılan en büyük GES projesi. Bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Tesisin işletmesini Fiskobirlik olarak biz yapacağız. Proje hayata geçtikten sonra enerji maliyetlerimizde yılda yaklaşık 40 milyon TL gibi bir tasarruf sağlamayı planlıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Açıklamasının devamında Başkan Bayraktar; “GES yatırımımızı kendi kaynaklarımızla hayata geçireceğiz. 4-5 yıl gibi bir sürede inşallah kendini amorti edecek. Aynı zamanda fazladan üretimini gerçekleştirdiğimiz elektrikten de gelir elde edeceğiz. Bölgemize ve FİSKOBİRLİK’e hayırlı olsun’’ ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu