Ekonomi

“Esnafın Üstüne Büyük Bir KDV Yükü Binecek“

“Esnafın Üstüne Büyük Bir KDV Yükü Binecek“

KDV oranlarında yapılan düzenleme bakkal ve büfe esnafını mağduriyetine sebebiyet vereceğini belirten Aydın Bakkallar, Bayiler Büfeciler Esnaf Odası Başkanı İlyas Seçkin, “Esnafın üstüne büyük bir KDV yükü binecek. Esnafımızın kaygısı var, sonuçta bu durum onlara yansıyacak“ dedi.

Belirlenen ürün ve hizmetlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı ise yüzde 20’ye çıkartıldı. Aydın’daki bakkal esnafının türlü şikâyetlerinden bahseden Bakkallar, Bayiler Büfeciler Esnaf Odası Başkanı İlyas Seçkin, artan KDV oranlarının esnafa büyük bir yük olacağını belirtti.

Gıda maddelerine gelen KDV değişikliği oldu hakkında konuşan Seçkin, “KDV değişikliği oldu bunların tepkilerini yavaş yavaş alacağız ama ne olacağı, daha yeni geçerli olduğu için bu durumun yansımaları ilerleyen günlerde belli olacak. Şu an için büyük bir şikâyet almadık ama esnafın üstüne büyük bir KDV yükü binecek. Esnafımızın kaygısı var, sonuçta bu durum onlara yansıyacak. Alım satım grubu olduğu için ciroları yüksek görünüyor. Aradaki farkta da zaten ödemelerde zorluk çekiyorlar bir de KDV’leri de artmış olacak“ diye konuştu.

“KDV’Yİ BU ORANLARA KADAR DÜŞÜRTTÜK“

KDV oranlarının düşürülmesi için çok uğraştıklarını belirten Seçkin, “KDV oranları düşsün diye çok uğraştık ki bu güne kadar KDV’yi bu oranlara kadar düşürttük. Devletimize ne zaman bu konularda bildirimlerde bulunmuştuk. Temel gıda üzerindeki KDV yüzde 18-20’lerden özellikle yüzde 8’e kadar düşürüldü. Gıda maddelerinde şu anda da bir gereklilikten dolayı yüzde 10’a geri çıkarıldı. Bu durum bütçe planlamasıyla ilgili bir katkı payı olabilir. Devletin bütçe geliri için bir değişiklik yapılmış olabilir“ ifadelerine yer verdi.

“TALEPLERİ HENÜZ SIKINTILI BİR ŞEKİLDE ALMAYA BAŞLAMADIK“

Yakın zamanda bakkal esnaflarından fazlasıyla şikâyetler geleceğinin altını çizen Seçkin, “Şimdi bu konuda dediğim gibi talepleri henüz sıkıntılı bir şekilde almaya başlamadık. Ama yakın bir zamanda üyeler arayıp bu konuda sorunlarını fazlasıyla dile getireceklerdir. Yapılandırma süreci geçen ay sondu. 1 Temmuz’da tüm harç konularında da güncellemeler var. Bu konudan dolayı da zaten bir yoğunluğumuz hala sürmekte. Ve bu yoğunluk herhalde bir iki ay daha sürecek“ açıklamalarında bulundu.

“SİGARANIN CİRODAN ÇIKARILMASI BENİM BÜTÜN ESNAFIMA BÜYÜK BİR DESTEK OLACAKTIR“

Aydınlı bakkal esnaflarının türlü sorunlarına değinen Seçkin, “Bakkallar odası ve tüm alım satım grubu esnafının en büyük sıkıntılarından bir tanesi 440 bin lira gibi çok düşük rakamlarda kalması. Özellikle benim esnafımdan bir destek beklemek yerine sigaranın cirodan çıkarılması benim bütün esnafıma büyük bir destek olacaktır. 4.7 kar marjıyla sigara satan amme hizmeti veren bakkalın sigaradan dolayı iş adamlarıyla aynı vergi kategorisine girmesi bence çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu konu gündeme gelmeli, sigara ciroları muhasebe cirosundan çıkarılmalı“ şeklinde konuştu.

“MARKET YASASI 5 YILDIR RAFTA BEKLİYOR“

Zincir marketlerin haftada bir gün kapatılmasının esnafa çok fayda sağlayacağını söyleyen Seçkin, “Zincir marketler konusuna gelince piyasada fahiş fiyatları görünce hemen zincir market yasası gündeme geliyor. Buradan yetkililere de bunu söylemek istiyorum. Ama fahiş fiyat uygulamasında biraz yol katedince de market yasasını rafa kaldırıyorlar. Market yasası 5 yıldır rafta bekliyor. Gündem değişiyor, teknoloji gelişiyor, bizim sorunlarımız yenileniyor ama bizim 5 yıl önceki sorunlarımız hala market yasası olarak orada duruyor. Bu market yasasının içinden de esnafımızın en büyük beklentisi haftada bir gün zincir marketlerin kapatılması. Ekmek ve tekel malzemesi satmasının buralarda çocukların daha çok bulunduğu için tekel ürünü ve ekmek satışının buralarda yapılmaması esnafa destek açısından büyük önem taşıyor“ dedi.

“ODAMIZA BAĞLI ÜYELERİMİZİN YÜZDE 20’SİNDE HER YIL BİR KAPANMA İŞLEMİ OLUYOR“

Seçkin, bir yılda Aydın’daki bakkal esnaflarının yüzde 20’sinin kapatma kararı aldığını şu sözlerle anlattı;

“Odamıza bağlı üyelerimizin yüzde 20’sinde her yıl bir kapanma işlemi oluyor ama onun yerine başka birisi açıyor. Bakkal ise tekel bayiine dönüyor veya tekel bayisi kuruyemişçiye dönüyor. Yani herhangi bir kategoride kapatan bir esnafımızın yerine başka bir esnafımız gelip o yeni bir konseptte yeni bir bakış açısıyla vatandaşa hizmet için esnaflığa başlıyor. Esnafımız için şu anda gündemde olup da çıkmayan diğer sorun, Bağ-Kur’lu ile sigortalı arasında bir üvey evlat muamelesi yapılması. 9 bin gün olan Bağ-Kur’ludan emekliliğin 7 bin 200 gününe düşeceğinin vaadini aldık ama çözülürse bu konu da mağdur olan, bekleyen EYT’li esnafımız için çok iyi olacak.“

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu