Politika

Erdoğan’dan NATO zirvesinde sıcak temaslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde önemli temaslarda bulundu.

Bugün Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Erdoğan, yaptığı görüşmelere dair sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

Erdoğan paylaşımlarında Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Almanya Şansölye Olaf Scholz ile görüşmelerene dair açıklamalar yaptı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel ile olan görüşmesine dair, ”Tarihî önemdeki zirvemizi yaptığımız yoğun temaslarla en verimli şekilde değerlendirmenin gayreti içerisindeyiz.” açıklamasında bulunan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile olan görüşmesine dair, ”NATO zirvemiz marjında gerçekleştirdiğimiz bu verimli toplantının ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Paylaşımlarının devamında Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Sunak ile olan görüşmesine dair, ”Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile ilk yüz yüze görüşmemizi NATO Liderler Zirvesi vesilesiyle Vilnius’ta gerçekleştirdik. Müttefiklerimizle yakın iş birliği içerisinde ittifakımıza katkı vermeye devam edeceğiz.” derken Kanada Başbakanı Trudeau için ise ”NATO Zirvesi’ndeki ikili temaslarımıza Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeyle devam ettik. Ülkelerimiz için hayırlara vesile olsun.” paylaşımında bulundu.

İtalya Başbakanı Meloni ile görüşmesine dair ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Vilnius’ta bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye, NATO müttefiki olduğu İtalya ile güçlü iş birliğini sürdürecek.” dedi.

Almanya Şansölye’si Scholz ile olan görüşmesinden ise samimi bir kareyle Erdoğan, ” Almanya Şansölye Olaf Scholz ile NATO Liderler Zirvesi’nde bir araya gelerek Türkiye – Almanya ilişkilerini konuştuk, ittifaka verdiğimiz önemi teyit ettik. Küresel istikrar ve güvenlik ortamının tesis edilmesi çabalarında Almanya ile yakın iş birliğimizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu