Politika

Erdoğan: Suriye’ye Kapımız Açık

Erdoğan: Suriye’ye Kapımız Açık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapıyor.

Erdoğan, Körfez ülkelerine yapacağı ziyaretlerin gündeminin ortak yatırım ve ticaret olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

“Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kapsayan ziyaretimizin ilk durağı olan Cidde’ye hareket edeceğiz.”

“Bölgemizin en önemli ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan; ticaret, yatırımlar, müteahhitlik gibi konularda özel bir konuma sahip. Müteahhitlerimizin son 20 yılda Suudi Arabistan’da üstlendiği projelerin toplamı yaklaşık 25 milyar dolardır. Suudi Arabistan’ın büyük çaplı projelerinde Türk firmalarının daha fazla rol almalarını istiyoruz.”

“Öncelikli gündem ortak yatırım ve ticari faaliyetler.”

“Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacmimiz, son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi.”

”Diyanet İşleri başkanımdan da aldığım rakamla 88 bin hacımız bu yıl hacca gidebildi. Suudi Arabistan makamları depremzede vatandaşlarımızın hac farizasını yerine getirebilmeleri için ülkemize ilave kota sağladığı gibi organizasyondaki başarısı sebebiyle de Diyanet İşleri Başkanlığı’mız orada ödül almaya hak kazandı.”

”Çadırları Kaldırıp Konteyner Yerleştirme Çalışmalarına Başlıyoruz”

‘’Bu ziyaretlerimizde özellikle gerek konteyner noktasında bizatia Katar olmak üzere bize çok ciddi destek verdiler, biz de deprem bölgelerine bu konteynerlerı taksim ettik. 1 hafta önce bizde 80 bin çadır vardı. Bu çadırları tamamen kaldırıp konteyner yerleştirme çalışmalarını başlatıyoruz. Kalıcı konutların ve köy konutlarının inşası bir taraftan devam ediyor.’’

Tahıl Koridoru Anlaşması’na Yönelik…

”Belki bu arada ağustosu beklemeden sayın Putin ile de bir telefon görüşmesiyle adımlarımızı atarız.”

”Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum.”

”Süriye’ye Kapıyı Kapama Gibi Bir Durumumuz Yok”

”Bizim Suriye’yle kapıyı kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Kapı açık. Biz Beşer Esad’la görüşme noktasında kapalı değiliz. Bütün mesele, onların bize yaklaşımı önemli. Esad Türkiye’nin Kuzey Suriye’den çıkmasını istiyor, böyle bir şey olamaz. Sınırlarımızda teröristlerle mücadele ediyoruz. Böyle bir şey mümkün olmaz.”

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu