Dünya

Depremin Kitabını Yazdılar

BERLİN –

Depremin Kitabını Yazdılar

EUROPEAN TULIPS CLUB (Avrupa Laleler Düşünce Kuruluşu) 6 Şubat 2023 sabahı Türkiye’nin 11 ilinde yaşanan depremin kitabını yazdı. EUROPEAN TULIPS CLUB Yönetim Kurulunun Basın ve Medya’dan sorumlu üyesi Teyfik Özcan bu kitabı yazmaktaki amaçlarını; “6 şabat tarihinde Pazarcık ve Elbistan merkezli, bir birinden sadece 9 saat arayla 7,7 ve 7,4 şiddetinde ve yer kabuğunun sadece 7 km altında gerçekleşen böylesine devasa bir deprem birkaçyüz yılda bir yaşanıyor ve bu dijital iletişim çağında bizim zamanımızda vuku buldu. Deprem olur olmaz 5 dakika içinde tüm dünya canlı olarak bunu duydu ve gördü.

Canlı görüntüler, yardım çığlıkları, çaresizlik, hummalı ve gayretli arama kurtarma çalışmaları, yerli, yabancı, lokal, ulusal, internasyonel örnek alınacak yardım organizasyonlarına şahit olduk. Arama, kurtarma, ilk yardım, sağlık hizmetleri, ayni ve nakdi yardımlar, barınma, korunma, deprem bölgesine mal ve insan sevkiyatı, deprem bölgesinden insan ve yaralı sevkiyatı, çocukların, özürlü vatandaşların, yaralı ve vefat edenlerin kimlik tespiti, cenazelerin gasil ve defni, yağmaya karşı önlem gibi birçok konuda örnek alınacak organizasyonların yanında hatalar, yanlışlar da yapıldı. Zaman, mekan israfının yanında kısmen ayni ve nakdi israflarında önüne geçemedik. Yurtdışı ve Yurt içi gerek maddi ve gerekse insan kaynaklarını daha efektif kullanabilirdik.

Yaşanan bunca tecrübenin heba olmaması, güzel yapılan hizmetleri örnek göstermek ve övmek, hata ve yanlışları tespit etmek ve önlem almak, yaşanılan tecrübeleri gelecek nesillere aktarmak, bundan sonra yaşanacak olan doğal afetlerde; zamanı, ayni ve nakdi yardımları ve insan kaynaklarını daha organize, daha etkin, daha hızlı ve verimli kullanılmasına yardımcı olmak, herhangi bir doğal afet anında can ve mal kaybını minimuma indirecek tedbirlere katkı sunmak amacıyla EUROPEAN TULİPS CLUB olarak onlarca uzman arkadaşımızla istişareler, çalıştay ve görüş alış verişiyle bu kitabı yazmış bulunmaktayız. EUROPEAN TULIPS CLUB olarak bu kitabı basmaktaki amacımız; deprem konusundaki tecrübelerin aktarımı ve paylaşımı çalışmalarında ilk ve örnek olmak suretiyle değişik kişi, kurum ve dernekleri harekete geçirerek geniş bir bilgi ve tecrübe ağı oluşturmaktır“ dedi.

113 sayfadan oluşan, 17 kişinin yazısı, onlarca kişinin de fikri katkılarıyla kaleme alınmış olan DEPREM adlı bu kitap teyfik.oezcan@etcev.eu e-mail adresinden pdf olarak tedarik edilebilecek. Kitabın ayrıca; Büyükelçiliklere, Başkonsolosluklar, Ataşeliklere, Milletvekillerine, Siyasi Parti Başkanlarına, Bakanlara, Kızılay, AFAD ve YTB gibi kurumlara ise kitap olarak gönderileceği belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu