Politika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bayburt’ta düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bayburt’ta düzenlenen toplu açılış törenine katılarak inşası tamamlanan 36 projeyi hizmete açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen 36 projeden 9’u Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanandı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Tarım ve ormanda, 835 milyon yatırım bedeliyle şehrimizin gurur abidesi olacak Kırklartepe Barajı’nı devreye alıyoruz. Bayburt Tarım İl Kampüsü yanında göletlerden taşkın koruma projelerine pek çok yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi

Son 21 yılda Bayburt’a 10 baraj, bir gölet, 15 sulama tesisi, bir içme suyu tesisi, 51 taşkın koruma tesisi, 2 arazi toplulaştırma ve 3 hidroelektrik santral olmak üzere toplam 83 tesis inşa ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi; “Bayburt’un içme suyu meselesini garanti altına aldık. Bayburtlu çiftçilerimize toplam 400 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. İnşa ettiğimiz sulama tesisleriyle Bayburt’ta 175 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.”

Tören konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise Bayburt için son derece önemli 9 tesisin hizmete açıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde son 21 yılda Türk tarımını, 3 milyar dolar ihracat yapar halden bugün 30 milyar dolar ihracat yapar hale getirdiklerini belirten Yumaklı, “Bunlar sizlerin emeğiyle oldu. Sizlerin alın teriyle oldu, o yüzden biz bu alın terini döken üreticilerimizi, bütün çiftçilerimizi ‘Başımızın üzerinde yeri var.’ diye tanımlıyoruz. Allah hepinizden razı olsun.” diye konuştu.

Bakan İbrahim Yumaklı 1 baraj, 2 gölet, 2 gölet sulaması, 3 taşkın kontrol tesisi ile 1 hizmet yerleşkesinin hizmete açıldığını ve bu projelerin toplam maliyetinin yaklaşık 1,4 milyar lira olduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Gümüşhane’ye 9 Tesis

Bayburt’taki programının ardından Gümüşhane’ye geçen Recep Tayyip Erdoğan burada düzenlenen toplu açılış merasiminde inşası tamamlanan 52 projeyi hizmete açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen 52 projeden 9’u Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 21 yılda Gümüşhane’ye 20 baraj, 4 gölet, 11 sulama tesisi, 49 taşkın koruma tesisi ve 13 hidroelektrik santral olmak üzere toplam 97 tesis inşa ettiklerini söyledi.

Gümüşhaneli çiftçilere toplam 400 milyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerini belirten Erdoğan, inşa edilen sulama tesisleriyle kentteki 178 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını kaydetti.

Toplu açılış töreninde konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise hizmete açılan tesislerin toplam yatırım bedelinin 800 milyon TL olduğunu belirterek bu tesislerle 2,1 milyon metreküp su depolanacağını ve yaklaşık bin 800 dekar arazinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu