Dünya

Çin’in Diğer BRICS Ülkeleriyle Ticareti 330 Milyar Dolara Ulaştı

Çin’in Diğer BRICS Ülkeleriyle Ticareti 330 Milyar Dolara Ulaştı

Çin’in üyesi olduğu BRICS ülkeleriyle olan ticareti,  trilyon 380 milyar yuan’a ulaştı. Resmi verilere göre, yine bu dönemde ve yıl bazında olarak, Çin’in ihracatı yüzde 23,9 kadar artarak 1 trilyon 230 milyar yuan, ithalatı ise yüzde 14,3 oranında artarak 1 trilyon 150 milyar yuan oldu.

Öte yandan bu ülkelerle ticareti, Çin’in bu yedi aylık sürede küresel bazda gerçekleştirdiği toplam dış ticaretin yüzde 10,1 kadarına ulaştı. Bu, gümrük makamlarına göre, yıl bazında yüzde 1, 6 kadar bir fazlalık oluşturuyor.

Ayrıca Çin’in diğer BRICS üyeleriyle tüm ticari alışverişi, 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 kadar artarak 3 trilyon 690 milyar yuan tutmuştu. Çinli şirketlerin ithalat ve ihracatı ilk yedi ay içinde yıl bazında yüzde 29,4 oranında büyüyerek 1 trilyon 360 milyar yuan’a ulaştı. Bu tutar, ülke toplamının yüzde 57,1 kadarına tekabül ediyor.

Mekanik ve elektrik ürünlerinin ihracatı ocak-temmuz döneminde önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 kadar artmış görünüyor. Emek yoğun ürünlerin ihracatındaki artış ise yine yıl bazında yüzde 20,5 kadar. Bu bağlamda özellikle lityum akü ve elektrikli turistik taşıt araçlarının ihracatında görülen sırasıyla yüzde 129,5 ve yüzde 601,3 oranlarındaki artışlar çok çarpıcı.
Üye ülkeler arası sıkı işbirliği sayesinde Çin’in bu ülkelerden enerji ve tarım ürünü ithalatı da sürekli artırıyor. Nitekim Çin’in bu yedi ay içinde diğer BRICS ülkelerinden ithal ettiği enerji ürünleri, yıl bazında yüzde 17,3 oranında artarak 422,78 milyar yuana varmış bulunuyor.

Kapılarını 16 Ağustos’ta açan 5 günlük fuara 85 ülke ve bölgeden temsilci ve davetlilerden oluşan 30 binden fazla kişi katılıyor. Fuarın çevrimiçi ve fiziki olarak düzenlenen değişik aktiviteleri arasında iki forum da düzenlenecek. Son 10 yıl içerisinde fuar, Çin ile Güney Asya arasındaki ilişkilerin sıkılaşmasına katkı yaptı ve bu çerçevede Çin ile Güney Asya ülkeleri arasındaki ticari alışverişin ikiye katlanmasına tanık olundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu