Dünya

Çin’de sınır ötesi e-ticaret ölçeği ilk kez 2 trilyon yuanı aştı

Çin Gümrük Genel İdaresi Sözcüsü Lü Daliang, dün 40. Langfang Uluslararası Ekonomi ve Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Sınır Ötesi E-Ticaret Gelişme Forumu’nda Çin’in 2022 yılındaki sınır ötesi e-ticaret faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Lü Daliang, geçen yıl Çin’de sınır ötesi e-ticarette ithalat ve ihracat hacminin yıllık bazda 7,1 artarak, 2 trilyon 100 milyar yuana ulaştığını belirtti.

Lü, son yıllarda Çin’de sınır ötesi e-ticaret hızla gelişirken, dünya genelinden daha çok tüketicinin sınır ötesi e-ticaretin getirdiği tercih çeşitliliğinden ve kolaylıklardan faydalandığını kaydetti.

Lü’nün verdiği bilgiye göre, 2022 yılında Çin’de sınır ötesi e-ticaretin ithalat ve ihracat hacmi, ülkenin toplam mal dış ticaretinin yüzde 4,9’unu oluşturdu. Lü, bunlar arasında ihracat hacminin yıllık bazda yüzde 10,1 artarak 1 trilyon 530 milyar yuana çıktığını ve ülkenin toplam ihracat hacminin yüzde 6,4’ünü oluşturduğunu, ithalat hacminin ise yıllık bazda yüzde 0,8 düşerek, 527 milyar 800 milyon yuana ulaştığını ve ülkenin toplam ithalat hacminin yüzde 2,9’unu oluşturduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu