Dünya

Çin’de mayıs ayında sanayi üretimi yüzde 3,5 arttı

Devlet İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, sanayi sektörü mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,5 oranında artış kaydetti. Devlet İstatistik Ofisi Sözcüsü Fu Linghui, düzenlenen basın konferansında, Çin’in endüstri üretiminin, zayıf piyasa talebi ve düşen fiyatlar gibi olumsuz faktörlerin üstesinden gelerek mayısta da canlanma dinamiğini sürdürdüğünü açıkladı.

featured

Alt sektörlere bakıldığında imalat sanayiinin üretiminin, söz konusu dönemde, bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,1 oranında büyüdüğü görülüyor. Devlet ait şirketlerin yüzde 4,4 oranında üretim artışı gerçekleştirmesine karşılık özel sektörün üretim artışının yüzde 0.7 oranında kaldığı gözlemleniyor. Ürün grupları dikkate alındığında, güneş paneli ve yeni enerjili araç üretiminin, yıl bazında, sırasıyla yüzde 53,1 ve yüzde 43,6 oranlarında arttığı görülüyor.

Çin’in toplam endüstri üretim ocak-mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,6 kadar yükselmiş durumda. Endüstri üretimi, yıllık cirosu en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,8 milyon dolar) olan büyük şirketlerin faaliyetini ölçüyor.

 

Çin’de mayıs ayında sanayi üretimi yüzde 3,5 arttı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu