Dünya

Çin, yılın ilk çeyreğinde ulaştırma sektörüne 104 milyar dolarlık yatırım yaptı

Çin, yılın ilk çeyreğinde ulaştırma sektörüne 104 milyar dolarlık yatırım yaptıResmi verilere göre, Çin’de 2023 yılının ilk üç aylık döneminde yolcu ve mal trafiğinde istikrarlı bir artış kaydedildi. Kamusal yolcu trafiği, ocak – mart aylarını kapsayan üç aylık dönemde belirgin biçimde canlandı. Bu bağlamda, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden Su Jie, düzenlediği bir basın toplantısında, kentlerdeki kişi yolculuğunun 20,9 milyara çıktığını açıkladı. Su, caddelerde gittikçe daima daha fazla otomobillerin görüldüğünü ve yolcu trafiğinin belirgin biçimde yükseldiğini bildirdi.
 
Ulaştırma sektörüne yönelen tesis yatırımları, yine yılın ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,3 oranında artarak 720,5 milyar yuana (yaklaşık 104,11 milyar dolar) çıkmış bulunuyor.
 
Ulaştırılan yük hacminin söz konusu sürede 11,87 milyar tona ulaştığı, bunun da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde beş artış ifade ettiği belirtiliyor. Limanlardaki yük aktarma hacminin ise yıl bazında yüzde 6,2 oranında artarak 3,85 milyar tona ulaştığı açıklanıyor. (Birlik Haber Ajansı-BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu