Yaşam

Büyükşehir’den İnegöl’e Kesintisiz Su

Büyükşehir’den İnegöl’e Kesintisiz Su

Hasan ÖZDEMİR/BURSA – BHA

Mustafakemalpaşa ve Karacabey’le eş zamanlı olarak İnegöl’de de çalışmalara başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçenin içme suyu ağını yeniliyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, altyapı çalışmaları tamamlandığında, İnegöl’ün daha sağlıklı ve kesintisiz içme suyu ağına kavuşacağını dile getirdi.

Başkan Aktaş mevcut hattaki eskiyen su borularında meydana gelen çatlaklar ve aşınmalardan kaynaklanan su kaybının da önüne geçilmiş olacağını vurguladı.

Başkan Alinur Aktaş, İçme suyunun sağlıklı ve kesintisiz temininin, içme suyu hattındaki kayıp kaçak miktarını düşürmekten geçtiğini belirtti.

“Sudaki kayıp kaçakla mücadeleye büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda, 17 ilçemizdeki içme suyu hatlarının tamamını yeniliyoruz. Bu ilçelerimizin başında da İnegöl geliyor. İnegöl, gelişmiş sanayisiyle, sürekli göç alan önemli bir nüfusa sahip ilçemiz. Bu durum,  yeni yerleşim alanlarının İnegöl’e eklenmesine neden oluyor. Geniş bir alana yayılı bulunan İnegöl’ün altyapı ağını yenileme çalışmalarımız, plânlamalarımız çerçevesinde sorunsuz ilerliyor” diye konuştu.

İçme suyu hatlarının yenilenmesi çalışmaları kapsamında, İnegöl’de zaman zaman zorunlu su kesintilerine gidildiğine dikkat çeken Başkan Aktaş, “Bu bölgede içme suyu hatları çok eski olduğu için alt yapı haritalarına ulaşım imkânı çok zor. Bu sebepten yeni çalışmalar sırasında zaman zaman istenmeyen su borusu patlakları oluşabiliyor. Şehrimizde yapmak zorunda kaldığımız su kesintileri için tüm vatandaşlarımızdan bizi anlayışla karşılamalarını bekliyorum. Şimdi yaşanan planlı veya plansız kesintiler gelecekte çocuklarımıza çok daha iyi bir şehir bırakmak içindir”

Kesintilerin sosyal medya, GSM operatörleri ve muhtarlıklar aracılığıyla da duyurulduğunu ifade eden Aktaş, vatandaşların abone bilgi sistemindeki bilgilerini de güncel tutmalarının önemini bir kez daha hatırlattı.

Başkan Aktaş, içme suyu hatlarındaki yenileme çalışmaları tamamlandığında İnegöl’ün örnek alınan ilçe konumuna geleceğini belirterek, suyun giderek büyük bir önem kazandığı iklim değişikliği sürecinde hedeflerinin, İnegöl’deki kayıp kaçak oranını yüzde 20’ler seviyesine geriletmek olduğunu da sözlerine ekledi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu