Yaşam

Bursa Büyükşehir’den Keles’e Dev Yatırım

Bursa Büyükşehir’den Keles’e Dev Yatırım

BURSA/Selman ÖZDEMİR – BHA

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Keles ilçesinde günlük yaklaşık 15 bin kişinin suyunu arıtma kapasitesine sahip Keles Atıksu Arıtma Tesisinin temelini attı. Törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri Emel Gözükara Durmaz ve Mustafa Yavuz, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Keles Kaymakam vekili Ertuğrul Arslan, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ve bölge halkı katıldı.

Konuşmasında altyapısı yapılmayan, asfaltı dökülmeyen, tarlasına destek verilmeyen, suyu iyileştirilmeyen yer kalmadığını ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Amacımız kalite standartlarını yükseltmek. Eğer bir ilçenin arıtma tesisi yoksa, altyapısı kaliteli değilse, içme suyu yoksa kusura bakmayın orada kaliteli bir hayatın olması beklenemez. Bir yandan şehrin bugününü imar ederken, bir yandan da geleceğini inşa etmeye gayret ediyoruz” dedi.

Keles’te 73 kilometre içme suyu hattı, 7,5 kilometre yağmur suyu hattı imalatı yapıldığını, sel ve su baskınlarını önlemek için 7 kilometre dere temizliği gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Aktaş, Kanalizasyon işlemleri için 27 kilometre kanalizasyon hattı imal edildiğini ve 10 adet foseptik kuyusu yapıldığını belirtti.

“Yatırımların Maliyeti 120 Milyon 500 Bin TL”

“Sadece bu kadarla kalmıyoruz. Buralarda yıllardır su sorunu yaşayan birçok mahalle vardı, biz onları tek tek çözüyoruz. Kozağacı bölgesinde toplam 8 mahallemizin 4’ünün su sorununu hallettik, 4’ünde de çalışmalara devam ediyoruz. Bir aya onları da bitiriyoruz. Hereke Mahallesi’ndeki pınar kaynağını 480 metre yukarıya 3 terfide çıkarttık. Bu sayede Yunuslar, Denizler, Durak, Hereke mahalleleri sağlıklı ve temiz suya kavuştu. Karardıç, Issızören, Davutlar, Harmandemirci mahallerine de hatlar çekildi, bir ay içerisinde işlemler bitmiş olacak. Bunun için de 24 kilometre imalat yaparak 12 milyon TL harcadık. Ayrıca Kıranışıklar mahallemizde sondaj çalışmaları yapıp terfi hattı imal edip suyu arıtmadan geçirerek hemşerilerimize ulaştırdık. İlave olarak ilçemiz için kilometrelerce sathi kaplama, yama ve asfalt işlemi de gerçekleştirdik. Bu yatırımların toplam maliyeti ise yaklaşık 120 milyon 500 bin TL tutuyor”

Su sorununu çözmek için 7 adet su deposu, 2 adet sulama tesisi, 2 adet sulama havuzu kazandırarak 8 su sondajı işlemi yapılan Keles’e 1 adet içme suyu arıtma tesisi inşa edildiği ve son olarak da atıksu arıtma tesisinin temelini atıldı.

Tesis hakkında bilgi veren Başkan Aktaş, “Günlük yaklaşık 15 bin kişinin suyunu arıtma kapasitesine sahip bir tesis inşa ediyoruz. Tesisimizin KDV ve fiyat farkı hariç toplam maliyeti 65 milyon TL. İnşallah üç buçuk ay içerisinde buradaki çalışmaları bitireceğiz. Tesis hizmete alındığında giren suyun nasıl olduğunu ve çıkanın ne kadar berrak olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bunlar geleceğimize yatırım. Bunlar yarınlarımıza yatırım. Yol çalışmalarının da tamamlanmasıyla ilçede çok daha yaşanabilir ortam oluşacaktır. Tesisimiz şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçede insan ve çevre sağlığının korunması için çok sayıda önemli yatırım yaptığını hatırlatan AK Parti Bursa Milletvekili Emel Gözükara Durmaz, çevre kirliliğini önlenmesi amacıyla pek çok düzenlemenin yapıldığını ifade etti.

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, tesisin yapımında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve BUSKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu