Spor

Bizim En Büyük Kaynağımız Gençler

Osman Aşkın Bak: Bizim En Büyük Kaynağımız Gençler

Tahsin KEMER – Eren TURAN / ANKARA

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sincan Belediyesi Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Tercih Destek 2023 Programı”na katıldı. Bakan Bak, kendisini dinleyen gençlere öğrencilik dönemleri ve iş hayatındaki tecrübelerini anlattı.

Hem yabancı dilini geliştirmek hem de eğitim almak için İngiltere’ye gittiğini ve orada çektiği zorlukları anlatan Bak, “İngiltere’ye kara yoluyla gittim. Bir Türk vatandaşımız gelmişti buraya onun restoranında işe başlayacaktım. İstanbul, Londra arası 54 saat, direksiyon ters ve yanımdaki arkadaş geceleri araba kullanamıyor, geldik Londra’ya… Yanımızda geldiğimiz kişi bundan sonrasını sen kendin halledeceksin, vizeyi kendin alacaksın dedi. Bana 500 pound verdi. Hepsi bu kadar mı paranın dedim. Kapıda soruyorlar, niye geldiniz buraya? Dil öğrenmeye geldim dedim. Başvuru yaparken 50 pound depozito yatırmıştım, aslında tamamını yatırmanız gerekiyor. Nerede kalacaksınız? Oda yok” dedi.

Sözlerine sporun ve özgüvenin önemi ile devam eden Bakan Bak, “O arada yardımcı olması için tercüman geldi. Dedi ki niçin geldin? Dedim ki ben yüksek mühendis olmaya geldim. İngilizcemi geliştireceğim ve yeni teknolojiler öğreneceğim. Gelen tercüman sonra sporu seviyor musun diye sordu. Çok seviyorum benim yaşam tarzım dedim. O zaman başla İngiliz takımlarından Liverpool’daki futbolcuları sayıyorum, adam dedi ki sen bizim kadar biliyorsun. Sonra bana Brian Birch’ü tanıyor musun dedi. Evet tanıyorum dedim. Brian Birch, Galatasaray’ı 1971-72 ve 73’de üç yıl üst üste şampiyon yapan İngiliz teknik direktör. Bu kişi cimbom bom diyor. Tamam dedim cimbom bom. Peki siz ne yapıyordunuz Türkiye’de o zaman Türkiye’deydim dedi. Ne için geldiniz dediğimde dil öğrenmeye geldim dedi. TÖDER var, oraya gelmiş. İşte bende buraya geldim öğrenmeye geldim, sporu sende seviyorsun bende seviyorum dedim. Diyalog kurduk böylece. Bu arada vizeyi verecek olan kişi bizi izliyor. Birimize futbolcu sayarken aldım vizeyi. Nasıl aldım peki? Spor ve özgüven sayesinde aldım” diye konuştu.

“Bizim En Büyük Kaynağımız Gençler”

Osman Aşkın Bak, tercih yapacak gençlere, “Aileler ve uzmanlar ile görüşüyorsunuz.  Fikir almak çok güzel. Tabi büyüyen güçlü bir Türkiye var. Bizim en büyük kaynağımız gençlerimiz. Her şeyi yapabilirsiniz. İnanılmaz bir özgüvenimiz var. İnanılmaz bir pratiğiz. Karar alma süreçlerimiz çok hızlı, çok enerjiğiz. Biz gittiğimiz her yere, bu enerjiyi, yaşamı, pratiği koymak lazım. Zaten hayat enerjinin kanunu bilirsiniz. Enerji bir yerde azalır bir yerde çoğalır ama her zaman bir yerden bir yere hareket eder. Hayatta böyle geleceksiniz, gideceksiniz. Mutlaka zor süreçler olacak. Sınavları yaptınız şimdi tercihler, üniversitenin size sağladığı meslek süreçleri, yapmak istedikleriniz, yapamadıklarınız ama hiçbir şeye için geç değil. Her zaman hayallerinizin peşinde koşun” diye seslendi.

Programın son anlarında Bakan Osman Aşkın Bak’a hediye verildi. Bakan’da gençlere kitap ve milli maç bileti hediye etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu